Хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ) е тихо и прогресиращо заболяване, което убива повече от 250 души на всеки час в света. Според статистически данни от ХОББ умират повече хора, отколкото от рак на гърдата и на белия дроб, поради което то е на първо място по смъртност в света. Основен фактор за болестта е замърсеният въздух, следван от тютюнопушенето.
Прогресията на заболяването е бавна и неуловима и затова стадиите му напредват, докато хората са трудоспособни, поради което те много късно разбират, че са болни от ХОББ.
Пулмолозите допълват, че във времето хроничната белодробна болест инвалидизира все повече пациента и го отдалечава от действителността. Заболяването действа подмолно и болните търсят медицинска помощ в напреднал стадий, а тогава трудно може да им се помогне. У нас броят на заболелите расте прогресивно. В България, по официални данни, от замърсяване на въздуха годишно умират около 14 до 18 хил. души. За сравнение - от катастрофи в България умират около 1000 души.
Автомобилните газове и замърсяването от фабрики и домакинства с печки на дърва и въглища са виновни не само за болестите на дихателните пътища, но и за рака на белия дроб, по-голямата част от инсултите и инфарктите. Ново проучване на университета в Тел Авив разкрива, че фините прахови частици във въздуха повишават честотата на тези заболявания. Хора със сърдечносъдови заболявания, които живеят в райони с високо замърсяване на въздуха, получавали втори сърдечен пристъп много по-често, отколкото другите, които имали жилище в квартали с чист въздух. Израелските учени смятат, че мръсните улици са толкова вредни, колкото пушенето на цигари. И автомобилните газове, и тютюневият дим провокирали възпалителни процеси в организма.
Когато човек постоянно е изложен на вредното им влияние, възпаленията стават хронични и в крайна сметка спомагат за развитието на атеросклерозата. Сметката накрая сочи, че онези, които живеели в райони със замърсен въздух, имали с 43% по-висок риск да получат втори инфаркт и 46% – за инсулт, в сравнение с хората, които обитавали чисти квартали. За живеещите в мръсна среда освен това вероятността да умрат от инфаркт в следващите 20 г. била с 35% по-висока. Учените от Тел Авив предупреждават, че негативните ефекти от дишането на замърсен въздух може да са много по-големи, отколкото разкрива изследването им. Причината е, че използваните методи за засичане на данните и изчисления имали своите ограничения.
Наскоро Световната здравна организация причисли автомобилните газове от дизелови двигатели към групата на канцерогенните вещества. Лекарите предупреждават, че постоянно запушеният нос алармира за проблем, вероятно отключен вследствие на замърсяването във въздуха. Отчетите на Здравната каса пък сочат, че от белодробни болести страда една четвърт от населението в страната, а през 90-те години на миналия век страдащите са били само една осма.
Мръсният въздух убива повече хора от рака
Постоянно запушеният нос алармира за проблем, казват лекарите
0 коментара
Все още няма коментари