Много хора се страхуват от студовете и се настройват още от септември, че ще боледуват цяла зима. Колкото е по-здрав имунитетът, толкова по-малко ще ни сполитат инфекции, алергии, настинки. Или ще ги преболедуваме по-леко, защото организмът ни ще има сили да се справя с тях. Има обаче някои условия това да се случи – не с вълшебни лекарства, а с някои простички неща, които да включим във всекидневния си режим.
Имунитетът зависи 90% от състоянието на червата. Затова преди всичко трябва да си изградим правилен режим на хранене. Винаги, а особено и в студеното време на годината, е добре да започваме деня с чаша топла вода и малко лимонов сок за вкус. Да я пием преди закуската, като предварително сме измили зъбите и езика. Никакви студени закуски! Изключете също мазните банички и сандвичи, сухите бисквити. Само топла и желателно - мека храна: палачинки, каша, омлет, сиренка. През деня – топъл обяд, до 17:00 ч. - следобедна закуска, и най-късно два часа преди лягане - вечеря. В закуската и вечерята може да добавяте подправки, но за обед ги избягвайте. Вечер не яжте орехи, мляко, бонбони и макарони. Медът също е задължителен за зимен имунитет, не само сутрин, но и вечер. И не го добавяйте в чай, а го яжте самостоятелно, без топлинна обработка. Въпрос на вкус е какъв вид мед да изберете, но главното е да е качествен. Избирайте го от специализиран магазин или пчелин, не от място, в което не сте сигурни, че се съхранява и транспортира правилно.
Разбира се, не бива да се прекалява с меда, както и с всичко останало, впрочем – две чаени лъжички на ден са напълно достатъчни. Хубаво е винаги да имате и парче джинджифил в хладилника, за да стане част от вашето всекидневие. В аптеките продават чайове и настойки от джинджифил, но може и от пресен корен всяка сутрин да настъргвате по малко и да хапвате. Защото за целебните му и антибактериални свойства могат да се напишат томове. Женшенът също повишава общия тонус и заслужено е сред най-силните природни енергизиращи средства. През зимата, когато на организма е нужна повече сила, той е чудесен за борба с вирусите. В състава му влизат огромно количество полезни витамини, минерали и етерични масла.
Ако вкъщи ви е трудно да ставате сутрин, чувствате недостиг на енергия и бързо се уморявате, женшенът е решение, независимо дали ще го купите като корен, обработен на пара, на капсули, като екстракт или чай. Великолепният черен бъз има мощно действие на антиоксидант. Съставът на цялото растение – от корен до цвят и плод, дава възможност да се приготвят лечебни продукти с въздействие върху свободните радикали. Това стабилизира имунната система, заздравява антиоксидантната защита, подобрява клетъчното хранене.
В наследството от рецепти на Петър Димков специално място се отделя на въздействието на сокове и сиропи от плодовете на лековития черен бъз. За стабилизиране на имунитета, особено по време на вирусни епидемии, се препоръчва прием на по една супена лъжица бъзов сок десетина минути преди хранене, три пъти дневно, както и приемането на по 10 сухи зърна сутрин и вечер на гладно, задължително преди ядене.
Как да не боледуваме през есента и зимата
Женшенът е най-мощният имуностимулант, медът се яде само с лъжица, не в чая
1 коментара