С биенале, организирано от художниците в дружество "Тенец" - Монтана започнаха тази година Радичковите дни. Майстори на палитрата от различни краища на страната претвориха причудливия свят от разказите на самобитния писател от Северозапада. събралите се ученици в регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана
Писателите Мартен Калеев и Александра Симеонова разказаха пред ученици за духовната вселена на Радичков в регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана,а децата четоха на глас "Ние, врабчетата". Художници и творци от монтанско се срещат по повод 87 години от рождението на душеприказчика в понеделник. Сбирката е традиционна под вековния дъб в родното му и потопено във водите на язовир "Огоста" село Калиманица.
На рождената му дата, на 24 октомври в детски център "Камбанка" празникът е съпроводен с мултимедийна презентация "Радичков и Берковица" , поклонение пред Дървото на Радичков и среща-разговор със спомени за писателя, драматурга и сценариста, представителя на магическия реализъм. В къщата-музей "Иван Вазов" откриват фотоизложба "Радичковият Северозапад".
"Прекланяме се пред бай Йордан сърцеведа на дивния Северозапад. Ако сега ни гледа от небето ще се усмихне и ще ни попита какви ги вършим, здраво ли се крепим на земята. Данчо ходеше с дървени налъми, но имаше извисен дух, рисуваше върху керемиди ей така в селския двор, я какъв писател стана! Това е защото отделяше трохи на врабчетата, правеше път на мравките и скакалците..." сподели неговият съученик проф. Галилей Симеонов. Той твърди,че магьосникът Радичков е населил разказите с тенци и верблюди, защото действително ги имало в селцата. Радичков е бил най-близо до Нобеловата награда, припомня кметът на Монтана Златко Живков.
Все още няма коментари