Първият български космонавт Георги Иванов продължава борбата за живота си в интензивното отделение на ВМА, където бе приет рано сутринта в понеделник по спешност. Първоначалната диагноза на лекарите за прекаран инсулт се потвърди след направените прегледи и той бе приспан в изкуствена кома, за да преживее по-леко първите и най-критични часове.
След това специалистите разкриха, че космонавтът е прекарал исхемичен инсулт вследствие на сърдечни кризи, каквито получавал често, и високо кръвно налягане.
Скенер пък ще определи точното му състояние, след като той бъде събуден. „Състоянието му е стабилно, но му предстои да мине на скенер, след което ще има още по-точна преценка”, обявиха от ВМА. Той има предходна патология, затова сме се насочили към тази диагноза, добавиха от лечебното заведение.
"Като цяло клиничната картина и находката, която намерихме, отговаря на исхемичен инсулт", казаха още медиците, но се въздържаха от по-точни прогнози за изхода от инцидента.
"Състоянието на Георги Иванов е стабилно, но животът му е не е извън опасност. Не е бил съвсем в съзнание, бил е объркан и неспокоен. Докаран е в понеделник, към 5 часа сутринта, във ВМА. Имал е сърдечна аритмия, от която се образуват съсиреци, които се отправят към мозъка", разкриха още от болницата.
Първият български космонавт Георги Иванов е роден в Ловеч през 1940 г. Баща му Иван Какалов е електротехник по професия, а като ученик Георги се занимавал с парашутизъм.
През 1964 г. Иванов завършва Военното училище в Долна Митрополия със специалност „Инженер-летец“ и квалификация - пилот I клас. 14 години по-късно той е избран за космонавт във втората група от програмата „Интеркосмос“. На 10 април през 1979 г. Георги Иванов излита с космическия кораб „Союз-33“ с международния екипаж, ръководен от Николай Рукавишников.
Заради техническа неизправност корабът не успява да се скачи с орбиталната станция „Салют-6“. Сближаването на кораба и орбиталната станция протича с по-висока от разчетената скорост и системата на управление включва коригиране на скоростта. По време на корекцията едната страна на горивната камера на основния двигател прогаря и скачването се оказва невъзможно.
Николай Рукавишников припада, а Георги Иванов успява да запази пълно самообладание. Той приземява кораба след 31 пълни обиколки около Земята.
От началото на промените в България през 1989 г. Георги Иванов започва да се занимава с бизнес. Основава българо-италианска авиокомпания „Сиджи Ер Карго“. Георги Иванов е народен представител в 7-ото Велико народно събрание (1990-1991), автор е на книгите „Полети“ и „Време за полети“.
Сърдечна криза повалила с инсулт космонавта Георги Иванов
Първият българин в Космоса се бори за живота си
2 коментара