Списъци с чакащи доставка на дърва за огрев и пелети правят търговци заради дефицит на материала за отопление. Някои поръчки ще бъдат изпълнени около Коледа, разказаха служители от обекти за търговия с материала за отопление в Кюстендил и Перник.
„Има твърде много търсене, затова и списъците са дълги. При някои от фирмите просто се приемат заявки и при наличие на дърва се извършват доставки на адрес“, обясняват още заети в бранша в Кюстендил. В Перник по-голямата част от населението се отоплява на пелети, а по складовете няма, разказват запознати. Хората са принудени да чакат по 3-4 седмици за доставка на материала, а като отидат да си търсят поръчката при търговеца, се оказва, че количествата са изчерпани. Отоплението на твърдо гориво си остава най-предпочитано в Кюстендил, още повече след ръста в цената на тока и газа. Каквито и сметки да се правят, на дърва е по-евтино. Отоплението на газ е скъпа алтернатива с оглед на първоначалната инвестиция от минимум 2000 лв., пресните по-високи цени и прогнозите за още по-голямо поскъпване.
Проблем с дефицит на дърва имат и в Русе. Според търговците причината е в намаляването на дърводобива в страната. Там също има много чакащи за доставка.
Невиждан дефицит на дърва за огрев има и в Бургаско. От десетина дни наличните количества по складовете са изчерпани, а търговците не знаят кога ще има ново зареждане. Не знаем какво се случва и защо на прага на зимата няма дърва, коментират търговци. Цепениците свършиха и в складовете на „Топливо“, който е най-големият търговец на пазара в региона.
В по-голямата част от градовете в страната има драстичен ръст на цените на пелетите с между 80 и 100 лева на тон, а при дървата с около 20 лева на кубик. Така пелетите от 350 скачат на 480 лева, а по-висококалоричните – от 400 на 550 лева за тон. При дървата също има повишение, като цената им в Русе е средно с 20 лева по-висока спрямо миналата година.
Все още няма коментари