„Трудно събрахме информация за работата на Народното събрание за изминаващата година, а това е много важно в навечерието на парламентарните избори“. Това заяви пред БНР Ива Лазарова от Института за развитие на публичната среда за това какво свършиха и колко харчиха депутатите през 2020 г.
„По броя разгледани законопроекти – 135, 144 решения и две декларации на 120 пленарни заседания, 10 от които извънредни, излиза, че Народното събрание е работило усилено, но има закони, които са преразглеждани многократно – това са седем поправки на Наказателния кодекс, пет пъти Закона за ДДС, а три пъти е имало предложения за промени в Изборния кодекс.
Понякога се пропуска общественото обсъждане и това руши доверието в най-важния орган в парламентарната република.
Така през лятото имаше 10 на сто спад в доверието на парламента според данните на „Алфа рисърч“, а спадът през септември е вече 7 на сто“, припомни Лазарова.
През 2020 г. са работили 27 комисии, от които постоянни 23 и четири временни.
„81 милиона лева е бил бюджетът на 44-тото Народно събрание, като 23,5 милиона лева са били за заплати, като в разходите за издръжка влизат още 11,3 милиона лева, като базовата заплата на депутат е 4200 лева – три средномесечни заплати в държавния сектор“, посочи Лазарова.
През 2020 г. 86 депутати не са имали нито едно парламентарно питане – или една трета от тях.
В парламентарния контрол управляващата партия и техните партньори са задавали най-малко въпроси.