Потребителите, които прекарват прекомерно време онлайн, са изложени на повишен риск от развитие на психични нарушения. Установено е, че един на всеки четирима пристрастени потребители страда от състояния като аутизъм и депресия, поясняват китайски изследователи.
Голяма част от тийнейджърите под 17-годишна възраст обикновено развиват сериозно пристрастяване към онлайн игрите. От данните на проучването става ясно, че един на всеки 10 отказва да ходи на училище, поради тази причина.
По-възрастните, които биват засегнати от пристрастяване към интернет, включително и тези над 60-годишна възраст, то протича под друга форма. Характерен пример са пазаруването онлайн и хазартът, които често водят до финансови затруднения.
Изследователите споделят случая на 19-годишно момче, което започва да играе компютърна игра, когато е на 14 години, и развива сериозно пристрастяване към онлайн игрите. Той прекарва пет часа дневно в играене на компютъра.
По време на друго проучване от 2014 г. се установява, че около 51,7% от младежите на възраст между 15 и 24 години прекарват меду 20 и 50 часа седмично в интернет. За сравнение, през 2003 г. този процент е 32,3.
37, 4% от децата между 10 и 14 години през 2014 г прекарват между 20 и 50 часа седмично онлайн, а през 2003 г. този процент е бил 16,3. Днес тази тенденция е влошена, заради широката употреба на смартфони и таблети.
Прекарването на прекалено много време пред екраните на различните устройства може да попречи на развитието на социалните умения сред децата. Повишава се и рискът от недоспиване, което засяга растежа и развитието на децата и юношите.
Специалистите препоръчват да сме физически по-активни, да се включваме в повече интерактивни дейности в реалния живот, за сметка на времето, прекарано онлайн, пише Пулс.бг.
Все още няма коментари