Преди да изгреят под светлините на прожекторите, много от българските знаменитости са си изкарвали хляба с различни от настоящите им професии. В младежките си години най-устатият член на журито на „Като две капки вода“ Фънки е работил осем месеца като санитар. Преди да хване китарата и да засвири рок, Димитър Ковачев си изкарвал джобните пари, почиствайки тоалетните в инфекциозна болница в столицата и като санитар. Дори и там той попаднал с връзки, защото родителите му са лекари. Те се надявали чиракуването в болничното заведение да го запали по докторската професия, но мечтите на Фънки били в друга посока. Вместо в Медицинска академия той попаднал в Консерваторията, а днес е собственик на промоутърска компания и отявлен критик на чалгата и най-вече на Азис.
Ромският славей пък, роден зад решетките на Сливенския затвор, е имал мизерно детство и му се е налагало от дете да се прехранва сам. По свое желание Васко заминава като юноша за Германия, където разхожда кучета. В бившата ФРГ Азис ежедневно се грижи за домашните любимци на богати немци, които му заплащат за услугите по 12 марки на час. Отвъд границите на костинбродската ромска махала бъдещият Крал на фолка изкарва 12 години. Преди да се прибере у нас, му хрумва и гениалната идея да стане известен. В Германия пробва да пробие като модел, но от нито една агенция не проявяват интерес към него. Тогава се връща в родината и със спестените марки прави първите записи на песните си. За онези времена Васил не искал да си спомня, но се гордеел, че поне е научил немския до съвършенство.
Неговите колеги от попмузиката – Миро и Мария Илиева, също не са се препитавали цял живот с микрофона. Бившият вокалист на „Каризма“ дълги години захлебвал като сервитьор в столично заведение, където се запознал и с бъдещата си сценична партньорка – Галя. Миро работел по 18 часа на ден, но си заслужавало заради бакшишите, които му оставяли мутрите и тогавашните политици. Мария Илиева пък пробвала да гради кариера на чиновничка, уреждайки се да работи като секретарка в голяма компания. Певицата обаче била позорно уволнена, защото имала навик да флиртува с колегите и често забравяла да върши истинските си задължения. После се опитала да натрупа стаж и като застрахователен агент към известно дружество, но и в този бранш не й провървяло.
Тони Димитрова обаче била незаменим кадър в администрацията на община Бургас. Изпълнителката на „Ах, морето“ прекарала пред пишещата машина почти цялата си младост. Денем работела като машинописка, а нощем пеела в крайморски кръчми. Димитрова станала чиновничка в общината благодарение на добрите препоръки, които дали за нея учителите й по машинопис и стенография от школа в Стара Загора. Преди малко повече от 20 години обаче късметът й се усмихнал и Ева и покойният Гого от „Тоника“ я харесали и й протегнали ръка към голямата сцена.
Телевизионният водещ Драгомир Драганов също случил на шефове, но не и на професия. За няколко месеца водещият на предаването „Чай“ учителствал в детска градина. Даскалските задължения обаче му се опънали и Драго напуснал с гръм и трясък забавачницата. Там за пръв път осъзнал, че не иска да бъде родител, а за решението си да няма деца не съжалявал и днес.
Малцина знаят, че бащата на Андрей Слабаков, покойният голям български актьор Петър Слабаков, също е имал друга професия. Киното винаги е било в сърцето му, но портфейлът му пълнело шофирането на трактор. Легендарният артист е работил още във ферма за коне и в леярна. Именно докато бил леяр в завод „Метал“ във Варна, Слабаков се запалил да играе в самодейния театрален клуб „Иван Нивянин“. Не след дълго забелязали таланта му и му предложили място в драматичния театър. Пред директора Петър се явил с леярските дрехи, мръсен, потен и черен от кокса, но въпреки това бил нает от раз.
Преди да станат звезди
Фънки захлебвал като санитар, Азис разхождал кучета в Германия
Миро бил сервитьор, Тони Димитрова - чиновничка в общината
1 коментара