
И защо? От носталгията по нещо хем познато, хем недостъпно, по уюта на малката уличка, файтона и магазинчето със звънче на вратата?
И как? Свидетелствата стават все по-малко. Връстниците й изчезваха, книги за нея няма или се броят на пръсти. Новият град не се задоволява с незастроените пространства, промъкна се срамежливо из малките улички, построи си опорни точки в разрушените някога от бомбардировките места, после, окуражен от пасивността на стария, взе инициативата в свои ръце.

Миналото на един град е въплътено обикновено в някое негово старо място. В какво е въплътено миналото на София от сто години насам? Споменът на един варшавянин или един будапещенец за миналото на неговия град е в големите стари квартали, запазени непокътнати. Споменът за стара София не е ли по-скоро като фантом, като дух, неуловим дори за софиянеца, който, след като е минавал години наред покрай някоя оцеляла стара сграда, един божи ден се изненадва, че тя е красива... и духът на старата столица му се усмихва насмешливо: Да, казва той, това съм аз, споменът на миналото, ти не ме забелязваш, аз обаче все още се крепя тук-таме.



Снимка за спомен. От тук минава тренът!

На пазар

Смяна на караула пред Царския дворец

Дворецът

Народното събрание отвътре

Из албума на Димитър Карастоянов "Спомен от София" (1912 г.):














(Следва продължение)
Все още няма коментари