Ако днешният софиянец би попаднал в града си отпреди сто години, сигурно не би бил очарован. Избрана за столица на Княжество България, София, макар голям за времето си град и административен център в империята преди Освобождението, е била „столица млада, дрипава, кална, сиромашка", както се изразява Иван Вазов.
Ето две любопитни свидетелства от онова време:
Редове от писмо на генерал Пьотър Паренсов, първия военен министър на Княжеството, във връзка с плачевното състояние на улица „Витоша", на която живее:
„... Неизбродимата кал, увеличила се още повече и от това, че всекидневно, не знам по чия заповед, селяни разхвърлят върху тази мръсотия цели коли мека земя, смятайки навярно по този начин да оправят улицата... Не мога да изляза от къщи и никой не може да дойде у дома... По цяла Европа пресушаването на улиците става посредством канавки, а не посредством нахвърляне на мръсна земя."
Факсимиле от писмото на генерал Пьотър Паренсов
Другото свидетелство е „по-младо" с 11 дни – извадка от дневника на току-що пристигналия по това време у нас Константин Иречек, който за петгодишния си престой в Княжеството ще направи толкова много за България и българите.
„10 ноември, 1879 година, понеделник. Първи впечатления от София: крива улица с дървета, отстрани отворени ориенталски дюкянчета, ужасен, неравен тротоар и страшна кал. Голямо село. Най-пос-ле открит площад. Наляво едноетажна къща с 16 прозореца на фасадата и стража на входа. Това трябва да е дворецът... Пред двореца, заградени заченките на някаква си градина, с кьошк за музикантите и кафене. Навсякъде се виждат само едноетажни турски къщи от кирпич и дърво, с много прозорци, отвън хубави, но като от книга. По улиците огромни гьолища – българска Венеция. Влязох в една улица, в която наляво се издига голяма дървена сграда, каквито се строят у нас за изложба на добитък, цяла с малки знамена. Това ще да е навярно Народното събрание... Всички министерства са близо до Народното събрание в голяма бялосиня /дървена/ къща. Големи коридори, високи тавани и прозорци европейски. Вътре нечистота, писарите из коридорите. Отидох в Министерството на просветата – цялото в една стая. При една масичка седи министърът, като турски паша, а отстрани около две дълги маси, писарите."
Изглежда, в началото картината наистина не е била твърде очарователна. Но в кратки срокове София се заема да „навакса" и след около половин век ние я виждаме вече съвременен европейски град.
Но това е друга тема.
Из албума на Димитър Карастоянов "Спомен от София" (1912 г.):
(Следва продължение)
Все още няма коментари