Какви усложнения могат да настъпят при хроничен пиелонефрит? Моля, дайте малко повече информация за това заболяване и какви са ограниченията в храненето?
Антоанета ДИНЕВА, Кубрат
Хроничният пиелонефрит е бавно, прогресивно, неспецифично бактериално възпаление на бъбреците и пиелокаликсната система, завършващо с нефросклероза и хронична бъбречна недостатъчност. Може да бъде изход на острия или да възникне поначало като първичен. Границата между тези две форми е твърде условна, тъй като са фази в развитието на един и същи процес.
Болните се оплакват от обща слабост, лесна уморяемост, главоболие най-често в тилната област, по-силно нощем или рано сутрин, жажда, сухота в устата,
по-често уриниране, понякога с парене, отделяне на по-големи количества урина за 24 часа в сравнение с обичайното. Уринирането е по-често и обилно нощем в сравнение с количеството през деня. Непостоянно повишена температура до 38 градуса, отслабване на тегло, едно- или двустранна тъпа болка или с кризисен характер в поясната област, тежест в горната част на корема и над пубиса.
Строгостта на диетите зависи от степента на нарушение на азотоотделителната функция на бъбреците и активността на възпалителния процес. При неактивно протичане на заболяването, когато няма изостряне, ограниченията в храненето са такива, както при всички възпалителни процеси.
Противопоказна е острата и дразнеща храна - сосове, горчици, лют пипер, подправки, маринати, консерви
Разбира се, забранен е алкохолът и особено бирата. При изостряне на пиелонефрита от порциона трябва допълнително да се изключи месото и особено свинското и пилешкото. Ако е нарушена азотоотделящата функция на бъбреците, т.е. съществува в някаква степен бъбречна недостатъчност, е необходимо съвсем да се откажете от белтъчни храни, а употребата на сол да се ограничи до 4 г на ден. Всички предварителни ограничения също се запазват.
В зависимост от артериалното налягане се подбира и питейният режим
Ако е високо, употребата на течности трябва да се ограничи. При нормално налягане пийте както обикновено. При всяка форма на пиелонефрит са посочени продуктите, подпомагащи подобряването функциите на червата. Полезно е да се въвеждат в постоянния порцион трици, пшеничени кълнове, зърнест (без мая) хляб, цвекло и моркови. Освен това трябва да се следи за количеството на отделяната урина. Ако разликата между изпитото и отделеното е повече от 300 мл, значи бъбречната недостатъчност нараства и на болния му е необходимо болнично лечение.
Все още няма коментари