Вегетативната нервна система е основен регулатор на дейността на вътрешните органи. Шумът в ушите в този случай е обусловен от спазми на мозъчните кръвоносни съдове, от излишък или обратното - дефицит на някои вещества в кръвта - адреналин и глюкоза например. Често се наблюдава склонност към припадане, изпотяване, чувствителност към промените на времето. В тази ситуация можете да си помогнете само по един начин - да откриете и отстраните причината за грешките в работата на вегетативната нервна система.
По принцип тези “грешки” са преумора, продължителен стрес, прекарана травма на главата, а също и заболявания на щитовидната жлеза. Нарушение на слуха може да бъде предизвикано и от някои сърдечносъдови заболявания. Най-често това се случва при атеросклероза. Заради атеросклеротичните плаки кръвоносните съдове губят способността си да пулсират в такт с движението на кръвта. Кръвотокът става турбулентен и с всяка пулсация на кръвоносните съдове се усеща шум в главата и ушите. Същото се случва и при хипертония.
Кръвоносните съдове на главния мозък са особено чувствителни към повишеното кръвно налягане - те се стесняват и се понижава тяхната еластичност. В резултат на това се ограничава притокът на артериална кръв към мозъка. От това следва виене на свят и „шептящ“ шум. Лечението включва хормонална терапия, прием на витамини и адаптогени, масаж, курортно лечение.
Много голямо значение в случая има правилният начин на живот - нормално хранене, нормален сън, редовни разходки на чист въздух, спортуване, релаксация, а също и автотренинг. Ако мъчителният шум в ушите не ви дава покой и не ви позволява да заспите, можете да пробвате т.нар. масаж цигун. Закрийте ушите си с длани, като разположите пръстите на тила. Натиснете със средните пръсти показалците и почуквайте с тях по тила.
Ушите шумят при болно сърце
0 коментара
Все още няма коментари