Израелски учени твърдят, че храните, съдържащи полезни бактерии, наречени пробиотици, са "почти безполезни". Изследването на учените от института "Вайцман" проследява най-подробно какво се случва, след като погълнем пробиотици. Те се славят като полезни за здравето и храносмилателната система, но резултатите показаха, че нямат почти никакъв ефект в тялото.
Пробиотиците на бъдещето трябва да са съобразени с нуждите на всеки човек индивидуално, заявиха учените.
Израелските специалисти са проверили със здрави доброволци дали 11 полезни бактерии, сред които лактобацилус и бифидобактерия, създават успешно колонии в храносмилателната система и дали водят до някакви промени в активността ѝ. Резултатите показват, че половината от тях направо се изхвърлят, а ако останат, се задържат за кратко и останалите съществуващи микроби ги изместват. Изследването за действието на пробиотиците след курс антибиотици също дало стряскащ резултат. Оказа се, че пробиотиците не само не помагат, но и забавят възстановяването на полезните бактерии.
За да станат нещата още по-лоши, повечето лекари, за да помогнат на оплакващите се от храносмилателни проблеми пациенти, им предписват медикаменти, които не правят нищо за решаване на основната причина за проблема, а ги натоварват със странични ефекти. Например, когато хората се оплакват от парещите стомашни киселини, лекарите често препоръчват пробиотици, блокиращи киселините. Много пациенти вземат такива медикаменти в продължение на години, без да се осъзнава, че те пречат на усвояването на основни хранителни вещества, като витамин B12 и магнезий, предизвикват загуба на костно вещество и увеличаване на риска от смъртоносна инфекция. Тези медикаменти също така са причина за възобновяване на симптомите, което значи, че на всичкото отгоре на практика те влошават положението.
София 22°
Видин 24°
Враца 22°
Русе 23°
Варна 35°
Бургас 32°
Пловдив 37°
Все още няма коментари