Хъркането засяга около половината мъже и 25 на сто от жените. Най-често се появява във възрастта над 40 години. Получава се, когато въздухът преминава през отпуснат мускул в гърлото. Той кара този мускул да вибрира, което предизвиква силните дразнещи звуци. Когато обаче състоянието на хъркане не е еднократно, а хронично, носи много опасности. „Ако не се лекува, почти със сигурност ще ви докара сърдечни проблеми, диабет, високо кръвно налягане и дори сърдечна атака или удар. При децата то може да е причина за намалена способност за съсредоточаване, а при възрастните – за сънливост в активната част на денонощието или загуба на равновесие“, казват лекарите. Това се получава, защото, когато
преминаваме от дрямка в дълбок сън, мускулите на небцето, езика и гърлото се отпускат. Ако се отпуснат прекалено много, те вибрират и могат частично да задръстят пътя на въздуха. Колкото по-стеснен е той, толкова по-силно е хъркането. Ако имаме ниско небце или възпалени сливици, това е допълнителна причина за хъркането. Същото се отнася и за удължения мъжец, той също увеличава вибрациите. Хъркането може да е причинено и от приемането на прекалено много алкохол преди лягане. Спиртните напитки водят до отпускане на мускулите на гърлото, а оттам и до хъркане. Причинената липса на кислород и увеличеното съдържание на въглероден диоксид ни карат да се събудим и да вдишаме със силно изхъркване.
За да възстановим мира и тишината, а заедно с това да се предпазим от опасни болести, можем да си помогнем със съвсем прости неща. Например сваляне на излишните килограми или промяна на позицията, в която спим. В допълнение към това лазерната хирургия също често може да намали хъркането. Тя обаче не е подходяща за всички хъркащи. Не може да се прилага на хора със сънна апнея, при които дишането през нощта по време на сън спира за дълго време и при ново поемане на въздух се появява рязко и силно изхъркване.
Ако сме с наднормено тегло, на всяка цена трябва да отслабнем, съветват лекарите. Затлъстяването е най-честата причина за хъркането според всички статистики. Другото, което можем да направим, е да сменим позицията си на сън и да спим повече настрани. Лежането по гръб позволява на езика да „пропадне“ в гърлото, като по този начин стесни пътя на въздуха. Един от триковете за предотвратяване лягането по гръб е зашиването на тенис топка на задната част от яката на пижамата ни.
Опасно!
Хъркането докарва диабет
Ако не се лекува, се покачва рискът от сърдечни атаки и удари
0 коментара
Все още няма коментари