Гълъбите в градовете пренасят опасна хламидийна пневмония – зараза, която трудно се диагностира и изисква много продължително лечение. Хламидийната пневмония, наречена още атипична, започва като настинка. Първоначално температурата е около 37,5° и човек чувства отпадналост.
Характерно е, че заразата не се повлиява от обичайно прилаганите средства. Кашлицата е упорита и е сред насочващите симптоми. Веднъж заразен, човек предава болестта на околните при кашляне, кихане и близък контакт. Ако болестта се хване навреме с точна диагноза, се лекува леко. Най-често обаче човек кашля и се самолекува седмици наред. Тогава неточният антибиотик убива бактериите, които нормално могат да се справят с хламидиите и те безпроблемно се развиват.
При атипичната пневмония огнищата на възпалението са пръснати на петна из целия бял дроб. Диагнозата се поставя с рентген, когато се вижда замъгляване на поразената гръдна половина.
Подобни рентгенови снимки има при вирусните пневмонии. В по-късен етап лечението е сложно и продължително, преминава в болнично заведение, като се вливат венозно антибиотици и може да се стигне до обдишване. Болестта се пренася чрез прах от гълъбите. В перата на птиците има много прах и микроби и когато пърхат около нас, се получава аерозол, който се задържа повече от час във въздуха, който дишаме. Ние вдишваме голямо количество микроби, които организмът не може да елиминира. Типичното заразяване става в парка и градинките, където хвърляме хляб и около нас се събират много птици. Тогава се получава аерозолен облак, който създава среда за заразяване. Лесно е заразяването чрез птици, събрани на прозорец или тераса, тъй като прахът и микробите навлизат директно в помещенията.