Сърдечната честота е сред „жизнените показатели“ за здравето на човека. Нормалният пулс отмерва броя удари в минута, при които сърцето се свива или разпуска.
Скоростта на пулса варира според физическа активност. Така например при заплахи и емоционални реакции нормалният пулс може да се промени рязко. Когато човек е в покой, е характерна умерена сърдечна честота. Познанията за това какъв трябва да е нормалният пулс, са отличен ориентир за идентифициране и на редица здравословни проблеми. Американската сърдечна асоциация приема за нормален пулс отброяването между 60 и 100 удара за 60 секунди. Според научните изследвания честотата се променя с възрастта и възможностите за физическа активност. За нормален пулс се отбелязват още, че физически активни хора, в това число спортисти, имат до 40 удара в минута. Измерването на нормалния ритъм е лесно.
Може да откриете пулса над китката или шията. Опитайте да измерите своя пулс на артерията. Той се долавя над китката встрани, точно под страната на палеца на ръката. За да измерите пулса, внимателно натиснете с върха на показалеца и среден пръст. Натискът трябва да е насочен над кръвоносния съд, на китката. Избройте ударите в рамките на минута. Може също да преброите за период от 30 секунди и да умножите броя по две или да преброите за 10 секунди и да умножите по шест. Като алтернатива за засичане на нормален пулс може да използвате автоматичен уред, който замерва сърдечния ритъм.
Такъв уред лесно се настройва и засича, дори кога сте в ненормиран диапазон. Трябва да тествате сърдечната си честота в покой. Това се прави, преди да измерите сърдечната честота в тренировъчен режим. Най-доброто време за измерване е сутрин, преди ставане от нощния сън. За правилно отчитане е добре да замервате няколко дни подред по едно и също време.