Диабетиците трябва да внимават повече за здравето и терапията си в горещите дни. Страдащите от диабет имат силно намалена способност да се потят, което ги предразполага към прегряване, загуба на съзнание и топлинен удар. Лошият контрол над кръвната захар също предразполага към дехидратация, което допълнително утежнява положението. Температури над 30 градуса са рискови за диабетиците, като тук трябва да се взима под внимание т.нар. топлинен индекс.
Това е комбинирана единица от температурата и влажността на въздуха. Високата влажност понижава способността на тялото да се охлажда чрез изпарението на потта, което така или иначе е ограничено при хората с диабет. Това, от своя страна, още повече влошава температурната регулация на организма им.
Топлината вреди и непряко – като влияе на качеството на медикаментите. Инсулинът за инжектиране е ефективен в определени температурни граници. На опаковката на всяко лекарство е указана температура, при която то трябва да се съхранява, за да запази свойствата си.
Медикаментите, приемани по орален или друг път, също губят част от свойствата си в горещината. Такъв ефект се отчита дори и при измервателите на глюкоза. Въпреки горещините жизнено необходимите медикаменти за диабетиците трябва да бъдат носени от тях. Така те винаги ще са им под ръка за преодоляването на неочаквано възникнал пристъп.
Все още няма коментари