Д-р Неделя Щонова е като енциклопедия за полезни рецепти, с които да държим болестите далеч от себе си. В началото на грипния сезон, когато трябва най-сериозно да се погрижим за имунитета си, лекарката с рубрика по Би Ти Ви даде безценните си съвети, които прилага и на своето семейство.
На първо място, д-р Щонова призовава да вкараме в менюто си задължително гречката, известна още като елда. Тя е евтина и достъпна зърнена култура, но пък е безценна за здравето. „Това е екологично чиста храна, която все още не е генномодифицирана, съдържа всичките 8 аминокиселини, които са важни за нашето здраве, богата е на кверцетин – това е много мощен природен антиоксидант“, казва д-р Щонова. Тя купува светла елда – тъмната е бланширана и губи голяма част от ценните си качества. Eлдaтa пpинaдлeжи ĸъм гpyпa xpaни, oбиĸнoвeнo нapичaни cyпepxpaни.
Тя е много полезно растение, източник на елементи от изключително важно значение за нашето здраве, и играе съществена роля за намаляване на кръвното налягане, предотвратяване на някои видове рак, предпазване от диабет, подобряване на храносмилането, регулиране нивата на холестерола, подсилване на имунната система, отстраняване на камъни в жлъчката, защита от пристъпи на астма, освобождаване от запек и т. н.
„През есента и зимата имаме нужда от повече калории. Имунната система отслабва, обмяната на веществата е различна, хормоналният баланс се променя, мелатонинът намалява. Следователно през зимата имаме малко по-висока нужда от качествен протеин в сравнение с лятото, защото от него ние образуваме антитела, с тях се борим срещу инфекциите“, обяснява още д-р Щонова. За силен имунитет през студените месеци тя разчита не само на храната, но и на естествените добавки. Прави си го у дома по стари рецепти. „На 1 кг мед се слагат 200 г пчелен прашец и 10 г пчелно млечице. Разбърква се с дървена лъжица и се съхранява на стайна температура. Сместа се приема по 1 с. л. 3 пъти дневно преди хранене“, казва специалистката. „Много обичам да правя за цялото семейство и за майка и татко имуностимулиращи чайове – коприва, шипка, липа, лайка. И да си говорим. Чай с тонизиращо, антиоксидантно и имуностимулиращо действие е също и този от женшен – коренът на дълголетието и младостта. Редуваме го със зелен чай“, казва д-р Щонова и напомня, че контрастните душове и добрият сън са също фактори за силен имунитет.
Препоръчва още ехинацея, черен бъз, цинк, селен, кълнове, пшеничен зародиш, зехтин, броколи, сок от алое, нар, боровинки. „Важно е и движението! То мобилизира активността на имунните клетки. Има едни упражнения, наречени „Петимата тибетци“ – това са упражнения за стимулиране на жлезите с вътрешна секреция. Зареждат с енергия и носят много настроение. Ние вкъщи редовно ги правим“, казва още Неделя.
Все още няма коментари