В медицина съществува терминът „тихи убийци“. Той се използва за болести, които проявяват малко или никакви симптоми, но са способни да доведат до фатален край.
Хипертонията е първата в класацията. Според СЗО днес почти 1,3 милиарда възрастни страдат от хипертония в света, но въпреки това тя е класирана сред мълчаливите убийци. Причината за това се крие във факта, че за доста дълго време пациентът може да не забележи симптомите.Повишеното кръвно налягане обаче засяга работата на сърцето и кръвоносните съдове и продължителното му пренебрегване води до смъртоносни състояния, включително инсулт и инфаркт. Исхемичната болест на сърцето действа подобно. В това състояние коронарните артерии, които осигуряват на сърцето точното количество кръв и кислород, се стесняват значително, нарушавайки този процес. В резултат на това пациентът развива стенокардия или инфаркт. Болестта не може да бъде забелязана на ранен етап.
И при захарен диабет тип II човек може да не чувства никакви симптоми доста дълго време. Когато заболяването започне да напредва, пациентът може да започне да отслабва бързо, да се уморява бързо, често да ходи по малка нужда. Друг „мълчалив убиец“ е остеопорозата. При това заболяване костната плътност намалява, което може да причини различни костни заболявания и чести фрактури. За да се намали рискът от остеопороза, струва си да консумирате повече храна, съдържаща високи нива на калций и витамин D. Сънната апнея също е в черния списък. Тя е опасно нарушение на съня, при което вентилацията на белите дробове може да спре до 10 секунди. Апнеята е „тих убиец“, защото пациентите са склонни към внезапна смърт или инсулт в съня си. Без медицински преглед човек може дори да не е наясно с наличието на мастно чернодробно заболяване. Един от неговите видове може да бъде предизвикан от злоупотреба с алкохол, а вторият тип е напълно несвързан с алкохола. Ако заболяването не се открие навреме, това може да доведе до развитие на цироза и дори рак.
Все още няма коментари