Една от основните препоръки на Световната здравна организация (СЗО) за предотвратяване на развитието на незаразни болести – като затлъстяване или хипертония – и за поддържане на форма е да ходите поне 150 минути всяка седмица с умерена интензивност.
В случай че искате още по-големи ползи за здравето, препоръчително е да увеличите времето до 300 минути седмично. Но как се отразява на здравето ни? Разходката е една от най-здравословните практики за ежедневието, „която активира всички мускули на тялото ни, активира мозъка ни, не изисква предварително обучение и е достъпна за повечето възрасти“, уверяват от Официалната фармацевтична колегия в Мадрид (COFM).
Профилактика на сърдечни заболявания, диабет и хипертония. Честото ходене може да предотврати риска от развитие на заболявания като високо кръвно налягане или диабет, а също така помага за защита на сърдечносъдовата система. Той също така служи за укрепване на костната и мускулната система, за контрол на теглото и най-вече за намаляване на нивата на стрес и подобряване на настроението ни. Започвате да изгаряте мазнини след 20 или 25 минути ходене.
Така „бързата 40-минутна разходка ни помага да изгорим около 200 калории“. По същия начин ходенето може да ни помогне да тонизираме мускулите си и „да укрепим седалището, мускулите на гърба, корема, ръцете и краката“, в допълнение към увеличаването на костната плътност. Разходките през деня могат да повишат нивата на витамин D в организма – основно хранително вещество, което се синтезира чрез излагане на слънчевите лъчи и е жизненоважно за имунната система.
Все още няма коментари