Съществуват над 200 вида главоболие, като най-честите са предизвикани от мускулно напрежение и мигрена. Около 1% от всички главоболия са причинени от потенциално сериозни и тревожни състояния като тумори, аневризми, менингит, церебрална венозна тромбоза и др.
Първично главоболие представляват онези болки, които не са в отговор на друго заболяване – а именно болката е самото заболяване. Това е най-често срещаната, но пък и най-малко притеснителна болка. Най-разпространените първични главоболия са мигрената, тензионното и клъстерното главоболие.
Вторичното главоболие е симптом на друго заболяване, което е основното. Най-тревожните видове вторично главоболие са следните: когато пациентът съобщи за нов начин на главоболие, все още непознат за него, това е тревожно, защото болка по различен от обичайния досегашен начин може да означава друго, по-притеснително състояние. Внезапно, експлозивно главоболие, което достига своя връх за няколко секунди, е много тревожно. За лекаря, който чува този тип оплакване, това означава риск от мозъчна аневризма (разширяване на артерия, която дори може да се разкъса). Главоболие, свързано с втрисане, висока температура, липса на апетит, болки в тялото, скованост на врата, кожни лезии изисква приоритетна оценка. Съществува риск от менингит (инфекция на мембраните, които покриват мозъка) или други общи инфекциозни заболявания от типа на грип, денга-треска, синузит, зъбна инфекция и т. н. Главоболието по време на физическа активност е проблем, понеже може да означава съдови промени. Физическата активност повишава кръвното и вътрешночерепното налягане. Главоболие с прогресивно влошаване. Тази болка, която засяга пациента ежедневно и която се усилва всеки ден, е важна причина бързо да потърсите невролог. Този тип продължителна и прогресивна еволюция е типична за лезии, които заемат пространство в черепа, като тумори, венозна тромбоза, абсцес и др.
Най-опасните видове главоболие
0 коментара
Все още няма коментари