Случвало ли ви се е да се събудите сутрин, но вместо да се чувствате отпочинали и заредени, да бъдете изтощени още преди денят да е започнал? Ако това е често явление, причините могат да се крият в начина ви на живот, качеството на съня ви и дори в здравословното ви състояние.
Ако прекарвате по-голямата част от деня си в седнало положение, вероятно тялото ви е свикнало с ниски нива на енергия. Това означава, че дори рутинни дейности могат да ви накарат да се чувствате уморени. Световната здравна организация препоръчва поне 150 минути умерена до интензивна физическа активност на седмица за възрастните.
Физическата активност повишава кръвообращението, стимулира метаболизма и подобрява качеството на съня, което ви кара да се чувствате по-освежени сутрин. Ако се борите със сутрешната умора, включете поне 20-30 минути разходки или упражнения дневно – ще усетите разликата.
Невинаги умората е свързана само със заседналия начин на живот или липсата на движение. Според Дженифър Мартин – професор по медицина в UCLA, има множество здравословни състояния, които могат да предизвикат постоянна умора, без да карат човек непременно да заспива. Сред тях са хронична болка, метаболитни нарушения (като диабет), тиреоидни дисфункции (проблеми с щитовидната жлеза), анемия (дефицит на желязо), белодробни заболявания като хронична обструктивна белодробна болест.
Ако чувствате постоянна умора, препоръчително е да посетите лекар и да направите рутинен преглед, за да проверите дали причината не е здравословен проблем.
Здравите възрастни се нуждаят от седем до девет часа сън на нощ. Въпреки това някои хора може да се нуждаят от повече, за да се чувстват истински отпочинали. Кристофър Барнс – професор по мениджмънт във Вашингтонския университет, препоръчва да експериментирате с времето за лягане и ставане. Ако се чувствате уморени сутрин, опитайте да лягате един час по-рано и да се събуждате един час по-късно.
Все още няма коментари