Знае ли се при възрастните хора кога, в кой момент на денонощието паметта е най-силна?
Иванка СТЕФАНОВА, Шумен
Г-жо Стефанова, телесната температура, кръвното налягане, произвеждането на хормони и енергийният баланс на организма следват определен биологичен ритъм, който не зависи от волята ни. Несъобразяването с този факт поражда проблеми, които биха се избегнали, ако ги имаме предвид. Така например от 7 до 9 часа сутрин в тялото се отделят най-много полови хормони. По тази причина се смята, че това е и най-подходящото време за секс.
► От 9 до 11 часа късата памет е в най-добрата форма, реакциите на мозъка са направо светкавични. Тогава е най-подходящо да сготвите манджите, за да не загорят, и да не забравяте котлоните включени след това.
► От 10 до 12 часа способностите за общуване са най-добри. Ако през седмицата в тези часове обикновено сме на работа, през почивните дни можем да проведем най-сериозните семейни разговори.
► От 13 до 15 часа телесната температура спада, понижава се и настроението. Тогава е време за следобедна дрямка.
► От 15 до 16 часа е кулминацията на дългата памет, тогава с лекота се запомня всичко.
► От 16 до 17 часа организмът е готов да се сблъска с всевъзможни неприятности, това е времето за решаването на конфликти.
► От 18 до 21 часа вниманието отслабва, настъпва фаза на отпускане.
► От 19 до 21 часа се изострят вкусовите възприятия, това е подходящото време за интимни вечери, разходки, театър.
► От 23 до 1 часа след полунощ се развихрят най-творческите ни фантазии, тогава именно се вземат най-смелите решения и се правят всевъзможни дръзки планове. Не бързайте обаче да предприемате нищо. Най-напред се наспете добре и на свеж ум премислете всичко отново.
Полезно
Ползата от следобедната дрямка
Паметта на възрастните хора се засилва от три до четири часа следобед
0 коментара
Все още няма коментари