Витамин D, известен като „слънчевия витамин“, има способността да влияе на около 2000 гена в човешкия организъм. Той поддържа здрави костите и зъбите, предпазва от диабет тип 1 и 2 и множествена склероза. Специалистите са категорични, че намалява и риска от инфекции, туберкулоза и ХИВ. Освен това благодарение на него спада и процентът на заболеваемост и смъртност от рак на дебелото черво, гърдата и простатата.
Недостатъчното му наличие се свързва и с покачване на теглото и появата на депресия. Основните симптоми за липсата му са болки в костите и загуба на мускулна маса. Рискови групи, за които е необходимо повишено внимание за приемането на витамина, са кърмените бебета, както и хората в напреднала възраст, които с годините не успяват да синтезират витамин D ефикасно. Намалена способност да го синтезират имат и хората с по-тъмна кожа. Проучванията сочат, че 80% от европейците не успяват да си набавят необходимото количество витамин D.
У нас процентът е 76%. Не е необходимо дълго време да се излагаме на слънчева светлина, за да се снабдим с витамина. Експертите препоръчват между 5 и 25 микрограма на ден. Хората със светла кожа имат нужда едва от 15 минути дневно, докато тези с по-тъмна кожа - около 30 мин, за чернокожите допустимото излагане е 60 мин. Не са много храните, които са богати на витамина. Сред най-полезните от тях са сьомгата, скумрията и гъбите. Жълтъкът също е полезен за набавянето му, но често ограничаваме приема му, защото повишава холестерола и не е полезен за хора с жлъчни проблеми.
Все още няма коментари