Отдавна не е тайна, че по смъртност от инфаркти и инсулти страната ни заема непрестижното първо място в Европа. Това признаха и участници в международната конференция на джипитата от цялата страна, които дискутираха как в тази остра криза да намалят риска за хората със сърдечносъдови заболявания и да ги спасят от смърт. Защото е известно, че освен стресовия начин на живот българинът се храни лошо, няма двигателна култура, от ден на ден обеднява все повече. Хиляди са семействата, чиито бюджети вече не позволяват харчове за скъпи лекарства. А техните цени в целия свят непрекъснато растат.
Само в ЕС годишно умират от сърдечни болести 2 млн. души. Но докато в Западна Европа повечето хора се лекуват с т.нар. статини - специализирани медикаменти, в Източна картината е различна. Масов достъп до тези лекарства имат жителите на Финландия, Белгия, Великобритания, Германия... В същото време малцина могат да си ги позволят в Латвия, Турция, Русия.
В България 62% от смъртните случаи при мъжете и 71% при жените се дължат на инфаркти и инсулти (от същите болести във Франция умират 26% мъже и 31% жени). Причината? На едно от първите места се нарежда ограниченият у нас достъп до лекарствата, напомниха общопрактикуващите доктори. Те обсъдиха станалите модерни напоследък генерични лекарствени форми - авторитетни и утвърдени в практиката препарати, чиито авторски лиценз е изтекъл и те се произвеждат със същото качество, но на цени, в пъти по-ниски. Общият извод беше, че в тези лекарства е спасението. Питър Бергуист, вицепрезидент на “Продажби и маркетинг” в “Актавис” - най-голямата фармацевтична компания в България, съобщи, че примерно Чехия се е заела навреме с борбата срещу кардиологичните заболявания. И докато до средата на 2001 г. евтините генерици там не са били на особена почит, сега са навлезли стремглаво в практиката на джипитата. Благодарение на тях само след десет години Чехия отчита два пъти по-ниска смъртност от кардиологични заболявания, за което само можем да є завиждаме. За жалост у нас, където всеки трети българин е с високо кръвно, поне 1 млн. души все още не се лекуват със статини.
Все още няма коментари