Спешно предупреждение беше издадено, след като бяха открити цели 22 нови вируса – в прилепи. Според ново изследване от Китай те са открити в бъбречната тъкан на 142 прилепа в провинция Юнан.
Пробите са събрани между 2017 и 2021 г., като някои са взети по време на пика на пандемията от коронавирус. Тревожно е, че според учените два от вирусите са „изключително опасни“ и са предизвикали „спешни опасения“ сред научната общност, предава Daily Star.
Твърди се, че смъртността от вирусите е до 75% и те наподобяват хенипавирусите Hendra и Nipah. Освен това е открита и неизвестна досега бактерия и едноклетъчен паразит, наречен Klossiella yunnanensis.
Докладът е в съавторство с Гуопен Гуанг от ключовата лаборатория за контрол и превенция на зоонозите в провинция Юнан, Институт за контрол и превенция на ендемичните заболявания в Юнан, Кунмин, Китай. Той казва: „Този анализ идентифицира 22 вирусни вида, включително 20 нови вируса, два от които представляват новооткрити хенипавируси, тясно свързани с високопатогенните вируси Hendra и Nipah. Тези хенипавируси са открити в бъбреците на прилепи, обитаващи овощна градина близо до села, което поражда опасения относно потенциално замърсяване на плодовете чрез урина на прилепи и рискове от предаване на добитък или хора“.
Учените засега не потвърждават нито отричат дали вирусите могат да се предадат на хората, нито какво въздействие би имало, ако това се случи.
В доклада се отбелязва, че проучването ще помогне за „подчертаване на критичните зоонозни заплахи и ще подчертае необходимостта от всеобхватни, пълноспектърни микробни анализи на недостатъчно проучени досега органи, за да се оценят по-добре рисковете от разпространение от популациите на прилепи“.
„Въпреки че са проведени обширни изследвания върху вирома на прилепите, повечето изследвания са фокусирани върху фекални проби, оставяйки други тъкани, като например бъбреците, до голяма степен неизследвани“, уточняват учените. „Бъбреците могат да съдържат важни зоонотични патогени, включително силно патогенните вируси Hendra и Nipah, а геномни доказателства за хенипавируси при прилепи от Китай остават недокументирани“.
„Освен анализа на вирома нашето проучване изследва и силно разпространени бактерии и еукариотни микроби, идентифицирайки тези, които са потенциално свързани с инфекциите при прилепите“, се казва още в проучването.
Все още няма коментари