Баща ми е сключил втори брак. Наскоро научих, че е приписал апартамента си на детето му от втория брак и така ме е лишил от наследство. Мога ли да направя нещо, за да получа полагаемия ми се дял от апартамента.
Р. И., Харманли
Кои наследяват? Това са лицата, които имат право на наследство по закон и по завещание. Вие сте един от наследниците по закон. А те са: низходящи - децата, внуците, правнуците и т.н. От питането разбирам, че баща ви има съпруга и деца. Какви са законовите разпоредби? Децата на починалия наследяват по равни части (чл. 5, ал. 1 от ЗН). И съпругът наследява част, равна на частта на всяко дете (чл. 9, ал. 1 от ЗН). Давам пример: наследодателят е оставил две деца (без значение дали са от един или от два брака) и съпруга, а наследството е един апартамент, тогава и тримата наследници следва да получат по 1/3 (една трета) идеални части от него.
В случаи като разглеждания, когато наследодателят е оставил низходящи и съпруг, запазената част на съпруга е равна на запазената част на всяко дете (чл. 29, ал. 3 от ЗН). Значи наследодателят може да се разпорежда както намери за добре, с частта от наследството, която е вън от запазената част, т.е. с това, което е негова разполагаема част.
И сега конкретните детайли. Запазената част, когато наследодателят не е оставил съпруг, при две и повече деца е 2/3 (две трети). Според повелята на чл. 29, ал. 3 от ЗН неговата разполагаема част е 1/4 (една четвърт). Значи, съпругата и двете деца наследяват поравно, по 1/3 (една трета) от запазената част, която е равна на 3/4 (три четвърти).
Казвате, че бащата е “приписал” апартамента си на едно от децата му. Ако това е станало със завещателно разпореждане, т.е. бащата се е разпоредил приживе с имуществото си, за след смъртта си, и е накърнил запазената част на някой от наследниците, ощетеният има възможност за защита. Когато не може да получи пълния размер на запазената част поради завещания или дарения, може да иска те да бъдат намалени до размер, който е необходим за допълването на неговата запазена част (чл. 30, ал. 1 от ЗН).
Няма да се спирам на подробностите по определяне на разполагаемата част, както и размера на запазената част на наследника. Важното е, че с иск в един граждански процес “ощетеният” има възможност да защити наследствените си права.
Без да ми се иска да ви огорчавам, ще кажа, че баща ви, като собственик на апартамента, а и на други движими и недвижими вещи, права върху вещи, парични влогове и прочее, приживе може да се разпорежда с тях както намери за добре, и никой не може да му търси сметка, щом е спазен законът. Да допуснем, че по някакви свои съображения и разбирания за справедливост бащата иска да надари повече едното си дете за сметка на другото. Няма законова пречка да прехвърли имота си на своя избраник с договор за покупко-продажба и тогава никой не може да оспорва законността на сделката, щом е спазена изискуемата форма. Друг е въпросът при дарението, което може да се оспорва, а и там има запазена част.
Наследници
Баща ми даде всичко на сина си от втори брак
2 коментара
Снимка Иван Григоров