Имам срочен трудов договор за шест месеца със срок за изпитване в полза на работодателя. Преди да изтече срокът на договора ми, се разболях и още съм в болнични. Получих уведомително писмо, че след изтичане на срока договорът ми няма да бъде продължен. Правилно ли е това? Имам ли някаква закрила в случая?
Елена ЙОРДАНОВА, Шумен
Г-жо Йорданова, работодателят ви може едностранно да пристъпи към прекратяване на срочния трудов договор. Основание за това ще намери в разпоредбата на чл. 325, т. 3 от Кодекса на труда (КТ): ”Трудовият договор се прекратява, без която и да е от страните да дължи предизвестие, с изтичане на уговорения срок”.
Имате възможност да претендирате работодателят да не ви прекратява трудовия договор до окончателното ви излекуване и доработване на остатъка от времето, в което сте били в отпуск поради заболяването, общо в размер на шест месеца, за какъвто срок сте сключили договора за изпитание. Основанието е чл. 70, ал. 4 от КТ: ”В срока за изпитване не се включва времето, през което работникът или служителят е бил в законоустановен отпуск или по други уважителни причини не е изпълнявал работата, за която е сключен договорът”.
Ако след прекратяването на договора сте още време в болнични, имате право на обезщетение на основание чл. 43, ал. 3 от Кодекса за социално осигуряване (КСО): ”Когато временната неработоспособност е настъпила преди прекратяване на срочни трудови и служебни правоотношения, договори за кадрова военна служба и договори за управление и контрол на търговски дружества, паричното обезщетение се изплаща за не повече от 75 календарни дни след прекратяване на правоотношенията или договорите. Ако временната неработоспособност е поради трудова злополука или професионална болест, паричното обезщетение се изплаща до възстановяване на работоспособността или до установяване на инвалидност”.
Ако сте излекувани в срока на договора, нямате право на обезщетение, освен в случаите на чл. 224, ал. 1 от КТ: ”При прекратяване на трудовото правоотношение работникът или служителят има право на парично обезщетение за неизползвания платен годишен отпуск за времето, което се признава за трудов стаж”. Имате, разбира се, право на това обезщетение и когато срочният ви трудов договор е прекратен на друго основание.
Все още няма коментари