Баща ми има двама братя, от които единият няма деца. Тримата братя са покойници, последен е починал бездетният брат. След смъртта му наследниците на братята му наследяват ли починалия заедно с преживялата го съпруга? Според мен да, на 1/4 част от оставеното наследство. Ако е така, това се доказва с удостоверение за наследници. Ако дотук не греша, може ли общината да издаде такова, без да сме вписани в него, и на какво основание? С такова удостоверение за наследници, в което е посочена като единствен наследник само преживялата го съпруга, е направена имотна сделка с наследствения имот през 2011 г. Можем ли ние, племенниците на нашия чичо, да оспорим издаденото удостоверение, а оттам да спорим и за извършената сделка? Мисля, че давностният срок е пет години.
Катинка КРУМОВА, с. Рогозен, обл. Враца
Законът за наследството (ЗН) повелява, че когато съпругът наследява с братя и сестри или с техни низходящи (деца, внуци), той получава половината от наследството, ако то се е открило преди навършването на десет години от сключването на брака, а в противен случай получава 2/3 (две трети) от наследството.
Правилно намирате, че низходящите на чичовите ви братя са наследници, но не мога да разбера откъде идва вашето убеждение, че техният дял е 1/4 (една четвърт). На въпроса ви защо административният орган по гражданското състояние, общинската администрация, е издал удостоверение за наследници на покойния ви чичо, в което не са вписани съгласно закона и братята му, респективно техните наследници, аз не мога да ви отговоря. Щом е издадено такова противозаконно удостоверение, значи е възможно. Не смятам, че трябва да оспорвате удостоверението, а в евентуалния ви иск пред съда трябва да искате прогласяване на нищожността на сделката, обективирана в нотариалния акт, с който е станало разпореждане с наследствен недвижим имот. Според Закона за задълженията и договорите (ЗЗД) договорът за разпореждане с наследствения недвижим имот само от стринка ви е нищожен, тъй като противоречи на закона, т. е. той не може да породи желаните от страните по него правни последици. За нищожността няма давностен срок.
Не е възможно от редакцията да разрешим казуса. Съветът ми е, срещнете се с вдовицата на чичо ви и поискайте да сключите доброволно споразумение за вече продадения имот, като ви обезщети по справедливост за вашия, на наследниците на брата, дял, парично. Нямам представа какво е наследството, възможно е да има други имущества, права и пр., и за тях най-добре е да извършите доброволна делба. В случай на несъгласие ще пристъпите към съдебна делба. Затова задължително ще трябва да упълномощите адвокат.
Така е по закон
Племенници наследяват бездетни чичо и леля
2 коментара
Снимка Иван Григоров