Железният защитник от първия шампионски отбор на “червените” Манол Манолов-Симолията е една от легендите на българския футбол.
Бате Симо, както го наричат с уважение поколения спортисти, държи рекорда за най-много спечелени шампионски титли с ЦСКА – цели 12, девет от които поредни. Играе в отбора от създаването му през 1948 г. Има и четири титли като треньор на „армейците“.
Футболист на България през 1958-а, а също е и единственият футболист в историята ни, който е излизал на терена със звание полковник. 15 години е капитан на ЦСКА. Никога не е контузвал противников нападател.
"Първата и единствена дума за него, която се сещам, е пример – казва Аспарух Никодимов. - И като човек, и като футболист. Той показваше как да се държим на терена и извън него. Не обичаше да губи, мразеше тези, които не даваха всичко от себе си. Живееше за футбола и с футбола. Гореше в играта, беше много емоционален.
По наше време повечето футболисти бяха като него - с хъс, нямаше лигльовци. Сега е различно, времената се промениха. Той пипаше с твърда ръка, с каквато трябва да се действа в ЦСКА. Ако не осъзнаваше какво е да играеш на "Армията", той ти показваше.
Симолията се превръща и в един от най-великите треньори в историята на ЦСКА. Първият му период, начело на “червените”, е от 1969 до 1974 г. През сезон 1973/74 постига и най-големия си успех като треньор на отбора. ЦСКА елиминира трикратния европейски клубен шампион „Аякс“. Първият мач в Холандия завършва 1:0 за Кройф и компания.
На 7 ноември 1973 г. „армейците” детронират най-силния клубен тим за всички времена. По това време „Аякс“ без никакви уговорки е най-силният отбор на планетата. Стихията на дългокосите "летящи холандци" помита всичко по пътя си. В тима са събрани най-ярките фигури на времето - гениалният Йохан Кройф, Пит Кайзер и Джони Реп, Йохан Неескенс и Ари Хаан плюс световните защитници Рууд Крол и Бари Хулсхоф. Пред 70 000 хиляди екзалтирани фенове на Националния стадион “Васил Левски” ЦСКА елиминира „Аякс“ с 2:0 след продължения. Головете са дело на Димитър Марашлиев в 68-ата минута и Стефан Михайлов в 116-ата минута на продълженията.
“Играхме като равни и поднесохме голям дар на целия ни футбол”, казва след двубоя треньорът на ЦСКА Манол Манолов. По-късно Симолията води още два пъти “армейците”. Той е начело на тима и по време на скандалния финал за купата на България на 19 юни 1985 г., когато “червените” бият „Левски“ с 2:1, но двата отбора са разформировани и преименувани.
Малко известен е случай от 1952 г., когато Симолията предотвратява трагедия в отбора на ЦСКА. Тогава армейският тим, в чийто състав е Симолията, е на зимен лагер в Боровец. Една сутрин наставникът Крум Милев предлага на момчетата си да „покарат кънки”. Те се оборудват със стикове и шайба от хокейния тим, който също кара подготовката си в Рила. Върху близкото заледено езеро е спретнато хокейно мачле. На импровизирани рамки застават вратарите Георги Кекеманов и Стефан Геренски, а край тях с кънките летят Стефан Божков и компания.
Мачът върви чудесно, докато по едно време централният нападател Петър Михайлов отива да вземе шайбата малко встрани от "терена", на който върви играта. В този момент голаджията пропада. Колегите му се стъписват. Михайлов започва да вика за помощ. "Няма дъно! Няма дъно". Никой от шампионите не смее да се приближи по напукания лед до давещия им се съотборник. С изключение на Манол Манолов. Железният защитник не знае що е страх. Симолията грабва един стик и тръгва към дупката в леда. С много мъка успява да измъкне Михайлов и така не се стига до нищо фатално. А Симолията става герой.
Симолията спасил съотборник от удавяне
По време на зимен лагер армейците играли хокеен мач върху заледено езеро
0 коментара
Все още няма коментари