Над 3800 атлети стартираха на „Маратон София - 2015”. Това се оказа и най-масовото бягане за последния четвърт век в 32-годишната история на състезанието.
При мъжете на класическата дистанция от 42,195 км с лавровия венец се окичи представител на Етиопия. Самуел Демие спечели 32-рото издание на надпреварата, като в люта битка с кениеца Мозес Кибири пресече първи финалната линия за 2:16:40 часа. При жените най-бърза бе Ребека Корир от Кения, която триумфира с личен рекорд и рекорд на трасето – 2:32:36 часа.
Много стартираха, само единици не финишираха. Сред дамите ветерани на първо място се класира
Малинка Вацкичева, която пробяга 42,195 км за 3:40:31 часа Рекордьорката ни на супермаратонската дистанция от 100 км сподели тайната на своя успех специално за „Над 55”.
„Тренирам всеки ден в Борисовата градина. Работя като преподавател на две места, това е доста натоварващо. Затова като се прибера в Равно поле, където живея, за добрата ми спортна форма се грижи едно голямо игриво куче. Така тренировката продължава двуразово”, разкри Малинка.
С №1 сред ветераните при мъжете се открои атлетът Владимир Пановски, който обаче реши да не завърши дистанцията
„Запалил съм се по гъбарство, по 10 часа обикалям из планините за горски плодове на природата. Това е тренировката ми. Асфалтът вече не е за моите стави, наболява ме кръстът от време на време, пък и ставите трябва да се щадят”, осветлява ме той, докато разкършва снага. Той е треньор и съпруг на атлетката ни ветеран Румяна Пановска. Миналата година Пановски направи пътека за бягане в боровата гора на юг от Пишмана, вдясно от старата пътека за кв. „Чолаковци” във В. Търново, със собствените си две ръце и без да иска съдействие от институциите. „Работих с помощта и разрешението на Всевишния, с идеята да усъвършенствам природата в полза на хората”, коментира съграденото Владимир Пановски. Сега десетки спортисти посещават базата, за да тренират, много повече хора просто се разхождат по алеята. С мотичка и трион и с помощта на колегата си Свилен Митрофанов ветеранът спортист показа как може да се осъществи една добра идея у нас. „Не става само с вяра и мечти. Иска се много, много разум и труд”, пише самият Пановски на табелка на „Алеята на спринтьора” и с направеното показва, че е прав. „Спортувайте и дерзайте. Бог да пази България”.
Десетки хиляди столичани приветстваха атлетите по трасето, което преминаваше по едни от най-красивите и зелени улици и булеварди на столицата – от Националния стадион "Васил Левски” покрай реката и НДК.
Сред много от нас живее един стереотип – че когато остареем, най-добрите ни дни вече са зад гърба ни и вече не можем да мечтаем. Както е открил фотографът Владимир Яковлев обаче, това просто не е вярно. В своята колекция от снимки „Възраст на щастието“ той представя хора на 70, 80 и дори 100 години, които все още преследват мечтите си и опитват нови неща.
Лойд Кан, 78 г., скейтбордист от 13 години
Робърт Марчанд, 102 г., колоездач
Рут Флауърс, 72 г., диджей
Дорис Лонг, 100 г., катерач
Ивон Доулен, 87 г., фигуристка
Дуан Цинфу, 73 г., атлет
Д-р Джефри Лайф, 70 г., фитнес ентусиаст
Александър Розентал, 96 г., скиор
Джим Морис, 78 г., бодибилдър
Синди Джоузеф, 61 г., модел и блогър
Мадона Будър, 83 г., бегач на маратони и монахиня
Станислав Ковалски, 104 г., спринтьор
Маноел де Оливейра, 106 г., най-възрастният филмов режисьор
Робърт Кортез, 80 г., 42 световни рекорда
Дион Фридланд, 70 г., Мистър Вселена
104-годишният поляк Станислав Ковалски постави нов европейски рекорд за дълголетници, след като пробяга 100 метра за 32,79. "Аз се чувствам така, като че ли току-що съм се родил”. Ковалски споделя, че не се е готвил за рекорда. Той просто по навик всеки ден пробягва или се разхожда по десетина километра.
Най-добър лекоатлет ветеран в света за 2004 и 2009 г., Гуидо държи световните рекорди в няколко дисциплини (200 м, 400 м, 300 м преп., и др.) в няколко възрастови групи. Роден през 1938 г., той участва в международни състезания още от 1961 г.
Все още няма коментари