Зададе ли се Световно по футбол, всички наострят уши пред екраните и започват да негодуват или да осмиват коментаторите. И понякога имат право. Но мнозина не си дават сметка колко трудно е да говориш зад кадър 90 и повече минути и да си интересен и остроумен.
И на това Световно коментаторите бяха на прицел. Като цяло, според изказвания във форумите, този път те са се справили доста добре. Е, разбира се, не се мина без бисери. Като: „Не могат да намерят играта си в днешния двубой”, „Страхотен транзишън в атака” (Вили Вуцов), „Белгийците намират съотборниците си между линиите на празните пространства”, „Не са еднотипен тип футболисти”, „Мачът стана двуостър”, „Влиза в сила силният му десен крак”...
И тук се сещаме за някои класици в коментаторския занаят, сред които легенди от близкото минало като Мичмана, Кольо Йотов, Любо Попов...
Един от тях е и Николай Галов, известен на всички в България като „колегата Галов”. Той е роден на 5 юли 1943 г. в Пловдив. Умира малко преди 50-тия си рожден ден – на 9 юни 1993 г. Започва кариерата си на спортен радиожурналист в радио Пловдив, а впоследствие става и национален спортен коментатор, предава футболни срещи по радио „Хоризонт”, а успоредно с това започва да работи и за БНТ. Николай Галов пише и за множество вестници в Пловдив, София и Варна.
Става "кръстник" на футболен клуб „Локомотив” – той е човекът, измислил наименованието "смърфовете", защото, както сам се бе изразил: „Не е честно „Тракия” (днес „Ботев” – бел.ред.) да има прякор, а „Локото” да нямат”… Въпреки безпристрастното му коментиране мнозина подозират, че е привърженик на „Тракия”. Но при директно запитване Галов винаги отговарял, че "е за „Берое” - Стара Загора”.
Негови са известните и досега повтаряни изрази от типа: „Дъжд, дъжд, дъжд от голове!! 1:0 за Тракия!”, както и „Чухте състава на двата отбора, сега ще изредя и имената на дузината запалянковци на скамейките на стадион „Спартак” в този мъглив и студен ден”.
Галов коментира на живо мачовете от световното първенство по футбол в Италия, а по време на световното първенство в Мексико, когато всички отпътували коментатори са само софиянци, тъкмо Николай Галов е дежурен в студиото в София. Налага се 90% от срещите да се предават тъкмо оттам поради провалени звукови връзки с Мексико – коментарите му са на такова високо и професионално ниво, че зрителите не осъзнават, че „колегата Галов” всъщност предава от студиото в София, разполагайки само с информацията, която успява да събере преди всеки мач, и то без достъп до самото игрище…
Освен футбол "колегата Галов" коментира и тенис, баскетбол, конен спорт, художествена гимнастика, бокс, гребане, шахмат и още много други. През кариерата си се запознава и интервюира спортни звезди като Гари Каспаров, Анатолий Карпов, Христо Стоичков, Стефка Костадинова (с която бяха верни приятели) и още много, много други…
Николай Галов се оженва за любовта на живота си – Виолета Кондова. Двамата имат една дъщеря – Евелина, два хамстера, морско свинче, котка и куче Ники (в точно тази последователност).
Галов получава мозъчен кръвоизлив броени дни преди да замине да коментира финалния мач за Купата на България... Умира няколко дни по-късно в болницата. Всички негови приятели го помнят с невероятното му чувство за хумор и скорострелната му мисъл.
Колегата Галов кръсти пловдивските железничари „смърфове”
Легендарният коментатор издъхва от мозъчен кръвоизлив преди 50-ия си рожден ден
0 коментара
Все още няма коментари