Ако оставим настрана политиката, голяма част от хората, които живееха през 60-те, 70-те или 80-те години на миналия век, не само бяха по-слаби, но и здравето им беше по-добро. Имаше малко като избор, но истинска храна. „Книга за всеки ден и всеки дом“ можеше да се открие в почти всяко домакинство. В още две-три, подобни на нея книги, хората можеха да намерят интересни рецепти и да разберат ползите от всякакви продукти, а също така да получат препоръки за здравословно хранене.
Защо хората тогава бяха по-слаби? Заради редовната физическа активност, както и тогавашният начин на хранене, който съдържаше предимно естествени продукти, местно производство. Хората вършеха повече физическа работа и изразходваха повече енергия.
Едно време имаше дефицит и на стоки, и на храна. Сега има всичко при това на баснословни цени и хората не могат да си го позволят. И мнозина страдат от дефицит на витамини и минерали, които основно се доставят с храната.
При соца почти нямаше готова храна. Имаше колбаси и консерви, но те бяха от истинско месо. Хората купуваха прости и естествени продукти и си приготвяха обяд и вечеря от тях. Храната беше обикновена, но и много по-здравословна и доста по-вкусна. Днес се тъпчем с полуготови храни от хипермаркетите и уж „био“ продукти, в които дори не знаем какво има.
2 коментара
scorpion11011
2022-05-14 22:42:51
Отговори
сега всичко се изследва другарю!на времето не се знаеше какво ядем.нямаше надзор над нищо!по маркетите продаваха вкиснати млека и им пробиваха капачките да не се издуват.вкиснати бози,в хляба се намираха изненади.
към scorpion11011
2023-02-27 23:11:06
Отговори
Явно Вие сте били голям карък, че да попаднете на развалени стоки. Или искате да мрънкате и плюете всичко, което е направено по време на социализма. Срещам Вашите коментари под доста от статиите в сайта, и мога да кажа, че не съм съгласна с вашите твърдения. Дори да не съм живяла тогава, знам, че хранителните стоки са преминавали през строги проверки, за да е сигурно, че са добри за хората. Нямало е голямо разнообразие, но това се компенсира от качеството. Всичко това е какво е било, а ако някои клиенти са пробивали капачките на бутилките на млеката или дори някой служител да го е направил, то това не значи, че това е било практика на всички магазини в страната. Това са малки глупави хитринки, които най-вероятно са повлияли на магазина, в който са се извършвали. Има общо с хитростите и ниската интелигентност на някои хора, но не е вина на целия социалистически строй.
П.П. Предлага Ви да научите по-добре как се пише грамотно, също така. :)