Историята на българските апарати за радио, грамофон и телевизор в едно започва в средата на 60-те години в лаборатория „Мостри и експонати“ към Отдела на главния конструктор в Слаботоковия завод – София. В този период в него се произвеждат основно телевизори и радиоприемници. В споменатата лаборатория се правят всички нови изделия. Когато е готова една мостра или експонат, минават комисии, ОТК, главният технолог, главният конструктор, зам.-директорът по техническите въпроси и други ръководители преглеждат новото изделие. След това минава държавен контрол. Ако новият апарат мине успешно тестовете, се изписва с документ – годен за производство или за представяне на панаир.
Тогава България участва в десетки производствени панаири на няколко континента – в Лайпциг, Хановер, Солун, Алжир, Барселона, Куба, Измир, Хараре и много други панаирни градове по целия свят, припомня sandacite.bg. В „Мостри и експонати“ се правят и всички прототипни телевизори, за да се види дали може да се пусне пробна серия от тях. Пак там по поръчка на Управление „Безопасност и охрана“ (УБО) се правят и всички подаръци, които Тодор Живков подарява на държавни глави, когато пътува в чужбина. Такива луксозни апарати са подарявани и на държавни глави, когато посещават България.
През 1964 г. конструкторите решават нещо наистина голямо. За представяне на Пловдивския панаир е направен първият в българската история радиотелевизионен шкаф. Той съдържа не само радиоприемник „Симфония“ и автоматичен грамофон, но и широкоекранен телевизор „Кристал 59“! Радиотелевизионният шкаф с грамофон получава условно име „Балкан“. Тежи над 120 кг. Той е одобрен и се представя на Пловдивския панаир през 1964 г. Пуснали на грамофона симфония от Чайковски и се получило много добър ефект, с фантастичен звук.
През 1967 г. в лабораторията „Мостри и експонати“ е направено още едно чудо, замислено като подарък за съветския лидер Леонид Брежнев при едно от посещенията му в България. Става въпрос за музикална библиотека, която съдържа телевизор, радиоприемник и автоматичен грамофон. Има и отделни тонколони, които се разполагат встрани от шкафа. Особеното тук е, че над звуковия сандък има и високи рафтове за книги! Цялата конструкция се разглобява и се носи в кашони. А опаковането на частите в тях е извършвано пред погледа на офицери от УБО.