Публикуваме любопитен материал за ходенето на врачки по времето на социализма, излязъл в сп. „Общество и право“, 1983 година.
Едно време за врачки говореха, във врачки вярваха и към услугите на врачки прибягваха най-често необразованите хора. Но нещата се промениха. Мине не мине месец, и способностите на някоя нова гадателка, която „познава всичко и за миналото, и за бъдещето“, току станат тема на разговорите ни.
Село Царев брод, Шуменски окръг, допреди година не се отличаваше с нищо от съседните села. Сега обаче славата му се носи не само из окръга, но и из цяла Североизточна България. Причината за тази внезапна популярност е Емине Шакирова. Гледачка и врачка като нея по този край никога не е имало. И е изпратена тук не от Аллах, а от съответните органи, които са я въдворили на временно местожителство. Тази дребна подробност обаче не е в състояние да помрачи ореола й пред клиентите.
Емине Шакирова е от хасковското село Книжовник. Дълго време работи в селското стопанство, но през 1975 г. получава психическо разстройство и си остава в къщи. Сама жена е, около нея се събират други жени на приказка и те неочаквано и за самата нея откриват „дарбата“ й на прорицател. Емине бързо се сеща как да използува набедените си качества и действува енергично. Скоро се пръска славата й на непогрешима гадателка. Шакирова започва новата си трудова кариера, която е далеч по-лека от старата, а в замяна на това много по-доходоносна — едно кафе, изпито в дома й, струва 10 лева. Парите се оставят на нейна близка и врачката, представете си, изобщо не знае за това.
А каква е позицията на нашето законодателство? В него не съществува конкретна формулировка, която да санкционира подобна дейност. Финансовите органи обаче са практични. Без много да умуват, те задължават Шакирова да плаща данък общ доход.
Както и да е. Бизнесът върви с пълна пара до момента, в който Шакирова прави непростима грешка — предсказва на своя съселянка, че мъжът й, материално отговорно лице, скоро ще влезе в затвора. По-късно се разбра, че гадателката просто е подочула нещо и затова е „познала“. А грешката й се състои в това, че е нарушила основния принцип на своята професия — да предрича само хубавото и желаното. Всяка грешка се заплаща — хората започват да гледат Шакирова с лошо око, като човек, който носи нещастие. Тогава излиза на бял свят истината за нейната безкористност, става ясно, че е злоупотребявала с наивността на някои от клиентите си… Така се стига до решението за въдворяването й на временно местожителство. Постепенно към старата й слава се притуря нова.
Има и по-известни врачки от Шакирова, но за да се добереш до тях, са необходими връзки и дни търпение. Тук може и без връзки - чаках само два дни. За това време гадателката прие 28 души. Какви хора ползуват услугите на нашата героиня? От чакащите 28 души 11 са стари моми на възраст от 34 до 45 години. Още толкова са жените между 45-55 години. Три жени и 1 мъж бяха дошли за „болно“.
Какво „позна“ и предсказа Шакирова: на старите моми без изключение, че са изкарали голяма любов, но зли хора са им попречили тя да свърши с брак. Семейното бъдеще на всички без изключение щеше да бъде от розово по-розово.
Не е необходимо да си врачка, за да разбереш, че човек, който два дни разговаря с клиентите ти, не е дошъл току-така. Въпреки това бях приет. И ми „позна“ Шакирова: „Някои те е изпратил при мене, за да направиш зло на една беззащитна болна жена, която никому не е сторила зло, а е помагала, доколкото може. Но знай, че нищо не можеш да ми сториш, а самият ти лошо ще си изпатиш за злите си помисли.
- Позна, бабо, но не съвсем. Нищо лошо не съм искал да ти направя, а само да ми кажеш как така познаваш?
- Ако е туй само, защо да не ти кажа? Като видя, че идва вече попреминала жена, а се държи като малко момиче, първо й погледна ръцете и като не видя халка — ясно, че е стара мома. А няма такава, може да е всякаква, която да не си е имала някога с някого закачка. Е, кажи ми, какво може да иска една такава жена, освен да се ожени? А цаката на занаята ми е да предскажеш на хората това, което им се иска. Другите жени идват, защото младостта им си отива, а на тях още им се живее. Предскажи й на такава още една голяма любов, или пък че мъжът й вече няма да прави така, или нещо я заглавикай около децата, че да миряса и накрай време да не си разваля живота“.
Както стана ясно, обикновеният житейски опит и повишената наблюдателност са напълно достатъчни, за да станеш гледачка на средно равнище. Необходимо е още нещо - обществена търпимост. Защото макар дейността на врачките да не влиза в пряк сблъсък със закона, тя без съмнение е безнравствена, тя е твърде често спекулиране с човешкото нещастие, с безсилието ни пред някои житейски обстоятелства.
Все още няма коментари