Две икони на Божията майка, която кърми Младенеца, има в България. Според експерти броят им е 4, но най-известните са в криптата на храм-паметника „Св. Александър Невски“ и в музея на Русенската митрополия. Иконата в Русе е всъщност стара възрожденска икона от русенското село Пепелина. Открита е от телевизионен екип и реставрирана с благословията на русенския митрополит Неофит, който сега е патриарх на православните българи. Повече от век чудотворното изображение прекарва в красивата, но затворена селска църква.
Уникалната „Богородица Млекопитателница с Младенеца“ е нарисувана от тревненския зограф Цаню Захариев, работил в края на 19-ото столетие в Североизточна България. Според легендата майсторът изработил сребърния обков на иконата, порязал сериозно двете си ръце, но когато се помолил на Божията майка, ръцете му оздравели и той довършил обкова. Почти веднага след „откриването” на иконата „Богородица Млекопитателница“ в село Пепелина десетки хора от Русенско и Североизточна България започват да се стичат и да ѝ се покланят.
Заради чудотворната икона в Русе пристигат и много румънци, за да потърсят лек от Божията майка. След време някои от тях се връщат, за да потвърдят и да благодарят на Богородица Млекопитателница, че вече нямат ракови клетки и живеят нормален живот. А само допреди няколко години тази икона рядко е показвана заради разголената гръд на Света Богородица. Свещениците смятали, че това ще съблазнява миряните. Поповете обаче съветват пред тази икона жените да се молят за скорошно зачатие, за успешно протичане на бременността и благополучно раждане, както и за здравето на детето, и за неговото развитие.
Все още няма коментари