Преображение Господне е един от най-светлите християнски празници, който отбелязваме в понеделник, 6 август. Почита се явяването на Иисус Христос пред учениците му Петър, Яков и Йоан. На този ден се твърди, че се случват необикновени неща, небето се отваря и помага на всеки, който е затънал в проблеми и търси спасение.
Когато Христос проповядвал, у някои от учениците му се появило съмнение в неговата божествена същност. За да разсее тези съмнения, той избира измежду 12-имата трима и се качва на планината Тавор заедно с Петър, Яков и Йоан. Там се преобразява пред тримата. Това е едно от най-важните и тайнствени евангелски събития от земния път на Христос. То се случва в края на земните дни на Иисус, когато му предстои да бъде разпънат на кръста. Явяват се и двамата пророци от Стария завет Мойсей и Илия, които говорят за смъртта, която му предстои. Мойсей е представител на починалите, а Илия - единственият пророк, въздигнат на небето жив в колесница, е представител на живите. Повод да се твърди, че Преображението е станало в планината Тавор, Палестина, е фактът, че там св. Елена, майката на император Константин Велики, е построила на мястото храм „Преображение Господне“, който съществувал до XII в.
В деня, когато Православната църква празнува Преображение Господне, всяка година на небето над планината Тавор в Палестина се появявал един облак. Той се спускал над православния храм, намиращ се на върха на планината, и покривал както черквата, така и хората там. Това е удивително явление, защото лятото по тези места изобщо нямало облаци, разказват местни монахини. Спускането на този облак става единствено на този празник. Според нашите народни поверия в нощта срещу Преображение небето се отваря и пред небесната врата застава Господ. Този, който успее да го види, ще бъде щастлив и мечтите му ще се сбъднат. За да видиш Бог обаче, трябва да си праведен и чист в делата и помислите си. На този ден е добре миряните да се обличат в бели, греещи дрехи като символ на празника и божествената светлина. Традицията повелява на този ден да се освещават плодовете. Прието е, че е най-добре в храма да се носи първата чепка откъснато грозде. Свещеникът го благославя. В литургиите се изпълнява и специално песнопение „Освещаване на гроздето“. Смята се, че на Преображение времето започва да се преобръща, слънцето намалява силното греене. Лятото върви към края си, идва есента и прелетните птици поемат към топлите страни.
НАЙ-СИЛНАТА ИКОНА Е В РУСИЯ
Една от най-разпространените икони, изобразяваща момента на Преображението, е руска. За нея се твърди, че е дело на Теофан Грък. Той е известен иконописец, роден в Константинопол около 1340 г., но прекарва живота си в Русия и умира там около 1410 г. Всички негови икони се пазят в оригинал само в Русия. Христос е изобразен в центъра на върха на планина, но без да я докосва. Облечен е в ослепително бели сияещи дрехи, което подчертава светлината. Понякога се рисува и в злато като лъчите на слънцето. Фигурата на Господ е заключена в шестоъгълна звезда, която е всъщност два залепени триъгълника. Те говорят за двете същности - човешката и божествената. В тази светлина са обвити и пророците Мойсей и Илия. За тази икона се твърди, че има свръхестествени сили, цери болни, опрощава грехове и пречиства душата. До момента обаче тя все още не е гостувала в България.
Христос прави чудеса за живите на Преображение Господне
На 6 август носете само бели дрехи, ако искате да ви се сбъдне желание
0 коментара
Все още няма коментари