Депутати от Комисията по здравеопазване към Народното събрание привикаха министър д-р Петър Москов да дава обяснение за провала на реформата. Тайната среща се състояла преди дни в сградата на парламента заедно с членове от ръководството на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), научи „Ретро”. Москов и представителите на НЗОК трябвало да обяснят как ще работят болници, поликлиники и лични лекари от 1 април 2016-а.
"Привикахме д-р Москов да разясни какви ги върши. Министерството му пише наредби, които са в противоречие със законите, с постановление на Конституционния съд. Всички лекари са на бунт, а пациентите ще страдат”, заяви депутат от здравната комисия, пожелал анонимност. Москов обаче бил категоричен, че ще прави каквото си иска и няма да се съобразява с депутатите, нито с желанията на лекари и болни.
В кулоарите на парламента дори се говори, че арогантното поведение на министъра след тази среща било причина групата на ГЕРБ да излезе с декларация Москов и Ненчев да си заминат от кабинета.
През март НЗОК изготви служебен рамков договор, който включва някои от скандалните реформи на Петър Москов, отхвърлени от Конституционния съд. Лекарите обаче бяха категорично против и не го подписаха, и нарекоха някои от точките в него абсурдни.
"Хаосът в системата е пълен. Никой не знае по какви правила ще се работи след седмица. Не е ясно дали ще бъде по старите или по новите ", казва д-р Елеонора Пеева, личен лекар. Според нея има опасност личните лекари да спрат да изписват рецепти на хронично болните пациенти и така милиони българи да останат без лекарства. При липсата на ясни разписания ще настане ужас в здравеопазването, твърдят медици.
Най-страшното е за болниците, които очакват да подпишат служебния рамков договор от 1 април. Ако обаче това не стане, те няма да имат пари, с които да се издържат, и ще трябва да тръшнат вратите. Негласно сред съсловието се говори, че е настанал пълен провал на реформата.
Пред депутатите Москов трябвало да обясни и защо е дал над четвърт милион за консултантски услуги на фирмата "Ърнст и Янг", за да направи правен анализ на проекта на наредбата, която определяше основния и допълнителен здравен пакет от медицинска помощ. Въпреки платените 250 000 лв. тази наредба не издържа под острия поглед на юристите и Конституционният съд я определи като незаконна.
Ася Иванова
Набиха канчето на Москов на тайна среща в парламента
Здравният министър викнат да обяснява за провала на реформата, той се държи арогантно
1 коментара