Обикновената коприва, която тепърва започва да пониква, за да приветства пролетта, е една от най-използваните билки по света. Макар да не е култивирана масово, диворастящата коприва се използва от повечето народи на Европа и Азия, като данни за най-старите известни рецепти за лекарствени средства и храни с нея са намерени в древноримски текстове, а днес е особено популярна в кухните на Полша и Непал. Често подценявана, тя е най-богатият източник на желязо и се комбинира по вкус с почти всички групи хранителни продукти.
Салатка
ПРОДУКТИ: 300 г коприва, 3 сварени яйца, 200 г краве сирене, 2 връзки пресен лук, 1 връзка пресен чесън, 1 връзка магданоз, 1 лимон, 50 г орехи, 50 мл зехтин, сол и черен пипер на вкус.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ: Копривата се бланшира в подсолена вода, отцежда се, почиства се и се накълцва. Наситнените лук и чесън, копривата и кората от лимона се смесват и към тях се прибавят настърганите яйца, сокът от лимона и настърганото сирене. Сипват се и наситнените магданоз и орехи и се овкусява със зехтина, сол и черен пипер на вкус.
Чорба с орехи
ПРОДУКТИ: 800 г коприва, 3 с. л. олио, 2 връзки пресен лук, 200 г орехи, 1 ч. л. червен пипер, сол и черен пипер на вкус. За гарниране: 2 стръка пресен чесън, 50 мл червен винен оцет, 1/2 ч. л. лют червен пипер.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ: Копривата се почиства, измива се, попарва се в подсолена вода, охлажда се и след това се накълцва на ситно, а водата се запазва. Лукът се наситнява и се запържва в сгорещеното олио. Прибавя се копривата, запържва се за кратко, сипва се червеният пипер и се налива около литър и половина от водата от копривата. Готви се 4–5 минути и се добавят счуканите орехи. Кипва се, дърпа се от котлона и се овкусява със сол и черен пипер. Пресният чесън се смила в чопър с лютия пипер и оцета. Супата се поднася с чесновата смес.
Огретен
ПРОДУКТИ: 800 г коприва, 400 г ориз, 3 яйца, 2 глави лук, 4 с. л. заквасена сметана, сол и черен пипер на вкус.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ: Оризът се сварява в подсолена вода и се смесва в тава с почистената, измита, попарена и накълцана коприва (може да не се попарва, а само да се измие добре със студена вода и да се кисне около 30 минути). Добавят се разбитите яйцата и наситненият лук и всичко се овкусява със сол и черен пипер. Пече се около 10–15 минути в предварително зарята до 200 градуса фурна. Предястието се сервира, като всяка порция се гарнира с лъжица заквасена сметана.
Пай
ПРОДУКТИ: 500 г брашно, 1 яйце, 1 ч. л. сол, зехтин за намазване. За плънката: 1 връзка пресен лук, 400 г коприва, 200 г извара, 200 г сирене, 4 яйца, 1 с. л. зехтин, сол и черен пипер на вкус.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ: Брашното се смесва с яйцето, солта и около 220 мл топла вода. Замесва се гладко тесто, което се оставя да почине 30 минути. Копривата се почиства, попарва се с вряла вода, шокира се с леденостудена, отцежда се и се накълцва. Пресният лук се наситнява и се запържва в зехтина, докато омекне. Прибавя се копривата, след минута-две се сипват изварата и натрошеното сирене, хубаво се разбърква и сместа се дърпа от огъня. Когато леко се охлади, към нея се добавят яйцата, овкусява се със сол и черен пипер и се разбърква. Тестото се разделя на две части, като едната трябва да е по-голяма. Разточва се на тънки кори. По-голямата кора се поставя в намазана със зехтин кръгла тава с диаметър 28 см, като краищата ѝ трябва да стърчат извън тавата. Върху нея се разпределя плънката. Поставя се другата кора и краищата на долната кора се прихлупват навътре. Отгоре са маже със зехтин. Паят се пече в загрята на 180 градуса фурна с вентилатор, до готовност – 50 минути.
Все още няма коментари