Китайско изследване доказа, че по банкнотите живеят опасни за човешкото здраве патогени, които свалят човешкия имунитет, пренасят зарази, гъбички и инфекции, засягащи кръвта. Учените анализираха в лабораторни условия микробите върху пари, събрани от болници и метростанции в Хонконг.
Експертите сравниха микробите по парите с микрофлората от ръцете на доброволците, въздуха в станциите на метрото, питейната вода и морски утайки. Резултатите показаха, че банкнотите съдържат най-голямото многообразие от бактерии. Учените също откриха най-висока концентрация на неподатливи към антибиотици гени по тях. „Голямото количество гени, резистентни към антибиотици, което открихме по банкнотите, е много важно и може да доведе до разпространение на антибиотична резистентност сред хората и в други среди“, добавят те.
Въпреки че бъдещето вероятно е в плащането с карти, употребата на банкноти остава широко разпространена. Изследване от 2016 г. установи, че пластмасовите банкноти носят по-малко микроби, отколкото онези, направени от памук, памук и лен или хартия. Установено е, че трябва да измием ръцете си 26 пъти след докосването на пари, за да измием от тях бактериите.