На 24 декември отбелязваме Бъдни вечер. Това е един от най-важните семейни празници, както и денят преди раждането на Христос. На Бъдни вечер приключват и четиридесетдневните коледни пости. Ястията задължително трябва да са постни и според повечето вярвания - нечетно число. Бройката им е: 7 - колкото са дните на седмицата, или 9 - колкото трае бременността на жените. Има райони в България, където на празничната маса се поставят 11 или 12 ястия - колкото са месеците в годината.
Пухкава питка
ПРОДУКТИ: 1 кг брашно, 300-400 мл хладка вода, 2 пакетчета суха мая, 1 к. ч. олио, 2 ч. л. сол, 1 ч. л. захар.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ: Брашното се пресява в тава и в него се оформя кладенче, в което се сипват вода и олио. Слагат се сухата мая, сол и захар и се разбърква с дървена бъркалка. Омесва се тесто, като се доливат вода и олио и се оставя да втасва около 1 час. Втасалото тесто се разстила в намазана с олио тава и в него се забожда предварително изварена паричка. Намазва се с олио и се оставя да престои още 30-60 минути, след което питката се изпича до зачервяване във фурна на 220 градуса. Изважда се от тавата и се покрива с чиста кърпа, докато изпръхне.
Боб в гърне
ПРОДУКТИ: 600 г боб, 2 ч. л. червен пипер, 2 с. л. брашно, 4 с. л. олио, 1 с. л. джоджен, 1/4 връзка магданоз, 2 сушени чушки, 2 червени чушки, 200 г моркови, 1 глава лук, сол и черен пипер на вкус.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ: Бобът се накисва в студена вода за 3–4 часа. Лукът и морковите се изчистват и измиват, нарязват се на ситно и се запържват в половината от олиото. Прибавят се бобът, нарязаните на кубчета червени чушки. Разбърква се и всичко се прехвърля в глинено гърне. Наливат се около 2 л вода, прибавят се сушените чушки и се похлупва с капак. Оставя се за около 3 часа във фурна на 190 градуса, докато бобът се свари. Овкусява се със сол и черен пипер и ако е нужно, се долива вода. Брашното се запържва в останалото олио до златисто, добавя се червеният пипер, разбърква се и веднага на тънка струйка при непрекъснато бъркане се сипват около 150 мл хладка вода. Бърка се, докато се получи каша. Добавят се един черпак от бульона на боба, джодженът и накълцаният магданоз. Разбърква се и сместа се изсипва в гърнето. Оставя се 15 минути във фурната на 200 градуса без капак.
Сарми с булгур и праз
ПРОДУКТИ: 1 кг кисело зеле (листа), 200 г булгур (с варене), 500 мл зелев сок, 60 мл олио, 6 сушени червени чушки, 4 скилидки чесън от туршия, 4 стръка праз, 1/2 връзка магданоз, 1 с. л. доматен концентрат, 1 с. л. червен пипер, 1 ч. л. сух джоджен.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ: Чушките се попарват в кипяща вода, за да омекнат, след това се накълцват. Празът и чесънът се наситняват и се запържват в половината олио. Добавят се доматеният концентрат, наситненият магданоз, 1/2 с. л. червен пипер, джодженът, чушките и булгурът. Налива се половината зелев сок и плънката се готви, докато булгурът поеме течността. От зелевите листа и плънката се свиват малки сарми, които се подреждат в плитък съд с капак. Наливат се останалите зелев сок и олио и се поръсва с останалия червен пипер. Сармите се готвят на тих огън, докато течността се изпари. След това капакът се маха и ястието се запича за 15–20 минути в загрята на 180 градуса фурна, с вентилатор. Сервира се.
Пълнена тиква
ПРОДУКТИ: 1/2 малка тиква „Цигулка”, 1 ч. ч. натрошени сурови орехи, 1 ч. ч. натрошени сурови бадеми, 2 ч. ч. сушени плодове (стафиди, кайсии, сини сливи, смоки), 4 с. л. мед, 1 ч. л. канела, 1/2 к. ч. ром (1 есенция ром), 1/2 к. ч. вода.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ: Почистете добре тиквата от семките. Нарежете всички сушени плодове на по-едри парчета. По същия начин нарежете и ядките. Смесете ги в купа заедно с меда, канелата и рома. Добавете и 1/2 к. ч. вода и разбъркайте добре. Напълнете догоре почистената от семките тиква със сместа. Поставете тиквата в тава с малко вода и я печете около два часа до два часа и половина на 180 градуса.
Поднася се студена, като по желание може да я поръсите със запечени ядки от орехи, бадеми или лешници.
Все още няма коментари