Време е да помислим за туршиите, които ще заменят свежите зеленчуци на трапезата ни през студените месеци. Освен вкусни, те са изключително полезни, защото ферментиралите продукти имат доказани лечебни свойства и често се ползват в народната медицина. Още нещо - туршиите съдържат значително количество витамини, ензими, омега-3 мастни киселини и пробиотици, от каквито имаме нужда през есента и зимата.
Бърза парена
ПРОДУКТИ: 800 г камби. 4 скилидки чесън, 4 стръка целина, 1 с. л. черен пипер на зърна, 2 с. л. захар, 100 мл оцет, 200 мл олио, 1 ч. л. сол.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ: Камбите се пекат 25 минути във фурна, загрята на 190 градуса. Нареждат се в буркан, без да се белят. Добавят се пиперът, скилидките чесън, нарязани на едро, дафиновият лист и стръковете целина. Захарта, оцетът, олиото и солта се смесват, оставят се да заврят и с получената смес се заливат камбите. Бурканът се затваря плътно и се оставя на хладно с капачката надолу. На всеки 2 часа се обръща в продължение на един ден. Туршията се консумира студена – за мезе или за гарнитура.
По селски в бидон
ПРОДУКТИ: 10 кг зеленчуци (карфиол, моркови, зелени домати, корнишони), 4 бр. целина (глави и листа), 6-7 глави чесън, 500 г сол, оцет.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ: Солта се изсипва на дъното на бидона и се намокря хубаво с оцет. Първо се слагат морковите, ако са дребни - не се режат, а ако са едри - се делят на две. Карфиолът се дели на големи розички и се добавя към морковите в бидона. Следват доматите и накрая се слагат корнишоните. Докато се подреждат зеленчуците, се слага и едро нарязана целина. През слой се слага и по една глава чесън, разрязана през средата. Краставичките стават първи, заради това се слагат последни. Ако преобладават морковите, се добавят 200 г сол допълнително. Накрая от лозови пръчки се плете венец и зеленчуците се затискат с камък. Така престояват 20 часа и чак на другия ден се залива с вода и се затваря с капак. Претака се по желание на всеки 1-2 дни. Туршията е готова след около 14 дни.
С целина и чушки
ПРОДУКТИ: 500 г стеблена целина, 300 г червени чушки, 2 скилидки чесън, 100 мл светъл соев сос, 100 мл бял винен оцет, 1/2 с. л. сусамово олио, 1 с. л. захар, 2 с. л. олио, сол на вкус.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ: Обелете целината и я нарежете косо. Почистете чушките и ги нарежете на жулиени. Наситнете чесъна. Загрейте олиото и в него запържете чушките и чесъна, овкусете със сол. Изсипете при целината. Разбъркайте оцета със соевия сос, сусамовото олио, захарта и 100 мл вода. Залейте зеленчуците и приберете в хладилник минимум за една нощ.
Сухиндолска
ПРОДУКТИ: 1 кг корнишони, 3 с. л. сол, 3 с. л. мед, 3 с. л. оцет, 3 с. л. захар, 10 зърна черен пипер, листата от 1 глава целина, 1 зелка, 1 глава карфиол, 500 г лук, 500 г чушки, 500 г зелени домати, 1 кг моркови, вода колкото поеме.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ: Зелето се нарязва и се слага в буркан от 3 литра. Добавят се почистените моркови, доматите, накъсаният на розички карфиол, краставичките и листата целина. Слагат се чушките и продуктите в буркана се заливат с марината от черен пипер, сол, захар, оцет, мед и вряла вода. Туршията се запечатва и бурканът се обръща.
Все още няма коментари