Мариновани камби
Необходими продукти: 10 кафени лъжици сол, 10 чаени лъжици захар,
10 супени лъжици олио, 10 супени лъжици оцет винен, 10 бр. камби червени
Начин на приготвяне: Почистваме и измиваме камбите - 10 броя камби са около 1 кг.
Нареждаме ги в тавичка и във всяка една слагаме 1 с. л. оцет, 1 с. л. олио, 1 ч. л. захар и 1 к.л. сол. Печем ги на силна фурна. Трябва да си останат твърди, защото при стерилизирането допълнително омекват, а е хубаво да са леко хрупкави. Нареждаме ги в буркани. Ако в тавичката има сос, получен при печенето, го разпределяме в бурканите. Стерилизираме не повече от 10 минути.
Лятна салата за зимата
Необходими продукти: 2 домата, 2 краставици, 2 жълти чушки, 1 гл. лук кромид стар, 2 с. л. сол, 1 с. л. захар, 2 с.л. олио, 2 с. л. оцет, 1 вр. магданоз пресен. Посочените количества са за 1 буркан.
Начин на приготвяне: Измиваме всички зеленчуци и ги нарязваме като за салата. В чистите буркани наливаме на дъното олиото, дребно нарязания магданоз, след което редим зеленчуците, отгоре може да сложим и „чадърче“ копър. Слагаме солта, захарта и оцета и заливаме с вряла вода. Затваряме и стерилизираме за 15 минути.
Мързелива туршия
Необходими продукти: зеленчуци по избор - зеле, моркови, камби, чорбаджийски чушки, зелени домати, целина с корена, обелени скилидки чесън, захар, оцет, сол, аспирин
Начин на приготвяне: Количествата и пропорциите на зеленчуците са по желание. В 3-литров буркан се налива до долния ръб оцет, добавят се 4 с.л. сол, 4 с. л. захар и 4 аспирина. Зелето се нарязва на парчета колкото да минат през отвора на буркана, слагате няколко парчета от зелето, моркови, чушки, нарязани зелени домати, нарязани камби, 5-6 скилидки чесън и нарязана целина - редите си ги по ваш вкус, заливате с вода, оставете една нощ да престои, защото продуктите поемат от водата и тя спада, долейте вода и запечатвате (може и с пластмасови капачки). Разклащате бурканите да се смесят съставките с водата хубаво и прибирате в мазето или килера на хладно.
* За буркани от 1.8 л се слагат по 2 с. л. сол, 2 с.л. захар, 2 аспирина и оцет пак до долния ръб.
Хрупкава туршия, готова за ядене след 3 дни
Необходими продукти: червени месести чушки или камби, голяма глава карфиол, 1 зелка, моркови, зелени домати, корнишони (дребни), целина - глава, стебла, листа, чесън, твърдо черно грозде.
Марината за бидонче от 10 л: 3,7 л вода, 1,1 л 6% винен оцет, 500 г захар,
200 г сол, черен пипер и бахар
Начин на приготвяне: Чушките, зелето и зелените домати режа на едри хапки, а морковите, главата целина и стъблата - на правоъгълници, с размери около 1 на 3-4 см. Карфиола на розички, а всички останали зеленчуци и гроздето - цели. Всички продукти се разбъркват добре и се слагат в съда, в който ще се съхраняват, като се притискат хубаво.
За марината: В голяма тенджера завират водата и оцетът, слага се черният пипер и бахарът. Захарта и солта се прибавят, след като се затопли течността. Маринатата се бърка непрекъснато, за да не загорят захарта и солта. Когато маринатата заври добре, се изсипва гореща върху зеленчуците в бидона. Съдът се затваря добре и се оставя на хладно място.
Туршията е готова за ядене след 3 дни.
Бърза царска туршия
Необходими продукти: 10 кг зеленчук (чушки, камби, карфиол, зелени домати, моркови, целина), 1 ч.ч. захар, 1 ч.ч. оцет, 1 ч.ч. олио, 1 ч.ч. сол, 10 г салицил (20 аспирина)
Начин на приготвяне: Съотношението на зеленчуците е по желание. Маринатата не се вари - съставките се разбъркват, докато се стопят солта и захарта. Зеленчуците се нарязват, заливат се със студена марината, слага се салицилът (аспиринът). Обърква се хубаво, престоява една нощ, нарежда се в буркани, запечатват се. Не се стерилизира.
Ароматизираният оцет улеснява домакинята
Чувала съм, че хората сами си приготвят ароматизиран с различни подправки оцет. Как да го направя?
Елена ДРАГНЕВА, Провадия
Наличието на ароматизиран оцет в кухнята е добре дошло за всяка домакиня, тъй като ще й позволи да използва аромата на няколко подправки едновременно, особено през зимата. Може да се направи лесно. За 1 л винен оцет са необходими 20 г магданоз и 60 г целина. Нарязвате на ситно зеленчуците, поставяте ги в оцета в добре затворен съд за 20-30 дни, като периодически разклащате съда. На вкус преценете сами кога ароматът ви удовлетворява. След това оцетът се прецежда, а зеленчуците се пресоват леко, за да изтече всичкият сок от тях.
Подправките можете да използвате още веднъж, но този път увеличете продължителността на екстрахиране. А пък за салатата от пресни краставички през зимата можете да ароматизирате оцета си с копър. Приготвя се в съотношение 10 части оцет на 1 част копър. Престоява поне две денонощия. Разрежда се с топла вода 1:10 и може да послужи за ароматизиране на големи количества. За ароматизиране на 10 л оцет са необходими 3 л от копъровата настойка.
Кулинарни тайни
- Ако смелите сушени гъби, винаги ще имате подръка ароматна подправка за супа или сос.
- Ако са ви залежали солети или други подобни изделия, смелете ги в миксера и ще получите ароматна галета за шницели и пържоли.
- Картофеното пюре става пищно и бяло, ако се разрежда с прясно мляко. Пресните картофки не са подходящи за пюре.
- Яйчените белтъци се разбиват по-лесно не само като към тях се добавят няколко капки лимонов сок, но и ако се охладят предварително. Жълтъците обаче трябва да се разбиват топли.
- Можете да различите купената птица за готвене дали е стара, или млада, като натиснете с палец върху гръдната кост. При младата тя е мека и лесно се поддава на натиск.
Все още няма коментари