Кога се засаждат малините и какво е най-важното, което трябва да се знае, за да сме сигурни, че растенията ще се прихванат добре?
Никола КАЛЧЕВ, Копривщица
В районите с продължителна и по-топла есен е за предпочитане засаждането да става през есента. Желателно е то да започне през втората половина на октомври и да приключи до средата на ноември, 10-15 дни преди настъпването на зимните студове. Тези срокове са най-благоприятни, тъй като осигуряват на растенията добро прихващане и при настъпване на студовете те вече са достатъчно укрепнали.
Всяко закъснение може да причини загиване на голям брой растения. Освен това новозасадените растения трябва да се загърлят или мулчират със слама и неразложен оборски тор. В местата, където зимите са дълги и сурови, засаждането се прави през пролетта, но трябва да се пазят съвсем младите коренови издънки, които през лятото ще израснат и ще заместят двугодишните стъбла. Малините се засаждат в прави редове, като разстоянията трябва да бъдат най-малко 1,5 м между редовете и от 40 до 60 см между растенията, тъй като ще се обработват ръчно. При засаждане трябва да се обърне особено внимание на посадъчния материал. Ако не се засаждат веднага, растенията трябва да се покрият, за да не засъхнат. А ако все пак това се допусне – да се поставят за няколко часа във вода непосредствено преди засаждането.
Оглеждат се много внимателно и стъблата се скъсяват на около 25 см над кореновата шийка. Вярно е, че чрез скъсяване на стъблото се ликвидира възможността растението да плододава още през първата година, но не успяват да образуват добри издънки заместители, вследствие на което по-голяма част от тях загиват. С по-късо стъбло малините се предпазват от изтощаване и се създават условия за по-доброто им прихващане. Особено внимание трябва да се обърне и на корените. Повредените се изрязват до здрава тъкан, а всички рани се опресняват. За корените е добре да се оставят колкото се може по-дълги, за да се запазят хранителните вещества в тях, което ще способства за създаване на по-голям брой нови коренчета.
Дупките, приготвени за растенията, трябва да бъдат толкова големи, колкото да се вместят свободно корените, които внимателно се разстилат във всички страни, без да се подгъват. Запълват се с рохкава пръст, като растенията леко се стръскват, за да попадне почвата плътно между тях. Притъпква се добре, като се започва в кръг отвън навътре, докато се стигне до самата издънка. Оформя се чашка и се полива обилно – с 4-5 л вода на 1 растение.
Все още няма коментари