Ако можете да си набавите букова шума, използвайте тази възможност. Тя е много полезна като защитна покривка на почвата и растенията. Буковата шума угнива много бавно и в известни граници отблъсква водата. Можете да заместите успешно торфа или други субстрати.
Всички зимуващи в земята луковични и грудкови растения трябва да бъдат снабдени със защитна покривка. По-добре използвайте разложен оборски тор или торф вместо листна шума. Дебелината на защитното покритие е 5-6 см.
Всички растения в езерната градинка се прочистват в началото на ноември и при нужда се покриват. Блатните растения, които през зимата постепенно умират, се отрязват съвсем близо до земята. Покритието е от елхови клонки.
Щом листата опадат, почвата под декоративните храсти трябва да се разрохка. За да не повредите корените, които често са съвсем близо до повърхността, използвайте само три рога вила. Шумата в близост до храстите се вкарва повърхностно в почвата.
През някои години, при топла и продължителна есен, се налага през ноември още един път да бъдат окосени тревните площи, за да сведете до минимум вредите от измръзване.
В края на месеца направете резитба на всички многогодишни декоративни видове без вечнозелените. Така ще ги предпазите от натрупване на много сняг по тях през зимата.
Розите колкото са красиви, толкова са и нестудоустойчиви. Зариването е най-сигурното средство за предпазването им от измръзване. Ако досега не сте направили това, време е да побързате.
И през ноември не бива да занемарявате грижите за стайни растения. Това важи преди всичко за поливането, което се съобразява с температурата.
В края на ноември можете да сложите на по-топло място първите зюмбюли и лалета. Предпоставка за това е съцветията или цветните дръжки да са се показали над луковиците. Новото място трябва да бъде тъмно или чашите и саксиите да се покрият с плътни фунии. Точно в този стадий трябва да снабдявате растенията с достатъчно влага.
Все още няма коментари