За приготвяне на почвена смес различните є компоненти се сипват на едно място и внимателно се разбъркват. Различават се три вида смеси. Тежките се състоят от чимовка, хумусна пръст и пясък (5:1:1). Използва се за отглеждане на криниум, кливия, възрастни палми, драцена и други.
Средните смеси се получават от чимовка, хумус, торфена пръст и пясък (2:2:1:1). Подходящи са за отглеждане на бързорастящи растения – фукции, пеларгонии и други.
В състава на леките смеси влизат хумусна пръст и пясък в добавка от дървени въглища (3:1:1). Те са незаменими за растения със слабо развита коренова система – глоксинии, бегонии, пеперомии и други.
Преди да се включат в почвените смеси, чимовката и листовката трябва да се пресеят, за да се изчистят от камъчета, трески, стъкла и други. Готовите смеси се съхраняват в закрити съдове, като не бива да се допуска да пресъхват или да се отмиват хранителните им вещества.
Изборът на почвена смес за стайни цветя не е сложна работа. Големите и високорастящи растения се чувстват най-добре в смеси, в които преобладава пръстта. Ако са посадени или пресадени в свежа почвена смес, известно време не трябва да се подхранват. При смеси, в които преобладава пръстта, подхранването трябва да започне след 3 месеца, а при смеси на торфена основа – след 1,5 месеца.
Понякога е необходимо да се смени почвената смес. Често тази операция се нарича пресаждане, въпреки че растението остава в същата саксия. Буцата пръст с корените се изважда от саксията и с помощта на обикновена вилица се изчиства част от старата пръст. Едновременно с това могат да се скъсят корените – например с четвърт дължина, да се отстранят изсъхналите и болните. След това растението се връща в саксията и се добавя свежата почвена смес. Тази операция се прави през пролетта или в началото на лятото.
Все още няма коментари