Лечението с музика има своята отдавнашна история. Още в Стария завет е споменато, че цар Давид е излекуван от болест с помощта на арфа. Хипократ също активно е използвал музикалната терапия, а през 1729 г. Ричард Браун пише известния в медицината труд Medicina Musica и от този момент в научните кръгове на този алтернативен метод за въздействие върху здравето започва да се отделя все по-голямо внимание.
Психотерапевтът Корин Елайн в книгата си “Изцеление и възстановяване с помощта на светлината” дава своеобразен списък от “музикални рецепти”:
- Хората, страдащи от паралич и заболявания на ставите, могат да слушат маршовете на Сузе, Увертюра към “Вилхелм Тел” на Росини, “Унгарските танци” на Брамс.
- Болните от туберкулоза - валсовете на Щраус, “Серенада” и “Аве Мария”на Шуберт.
- Страдащите от безсъние и болка - “Пролетна песен” на Менделсон, прелюдиите и “На крилете на любовта” на Шопен, Петата симфония и “Героичната симфония” на Бетовен.
- Хората със заболявания на нервната система - песните на Стивън Фостър, испанско танго, валсовете на Щраус, ритмични фолклорни песни.
Психолозите съветват всеки да направи своя избор в зависимост от музикалните си предпочитания, но не трябва да се забравя, че:
- Спокойната музика спомага за ритмичното организиране на живота, привежда в ред мислите и чувствата и премахва стреса.
- Ритмичната и енергична музика повишава съдържанието на адреналин в кръвта и подтиква към активни действия.
Специалистите смятат, че най-добре е музиката да се слуша “по двойки”, тъй като тя засилва сближаването.
Пеенето способства за укрепването на организма, а четенето на стихове на глас – за премахване на настинката и дефектите в речта.
Все още няма коментари