Серотонинът е един от основните мозъчни невротрансмитери, който влияе на настроението. Високите нива на фолиева киселина в аспержата подсилват ефекта, тъй като се оказва, че половината от хората, които страдат от лошо настроение, имат понижени нива на съставката.
Аспержите произхождат от Средиземноморието и са познати от дълбока древност. Вързани в малки снопчета, те присъстват в някои египетски фрески заедно с другите зеленчуци и плодове, предназначени за боговете.
Дълго време смятали аспержите за афродизиак (вероятно заради хормона на щастието, в чието производство той се включва), което обяснява и отношението на Мадам дьо Помпадур към този продукт. Кралят Слънце наредил на своите градинари да ги отглеждат в парници, за да може да се радва на тяхната свежест през по-голямата част от година.
Колкото по-пресни са аспержите, толкова по-вкусни са. Затова на пазара избирайте твърди и с блестяща повърхност стръкове. Връхчетата трябва да не са разтворени и да изглеждат влажни. Матовият цвят и влакнеста повърхност говорят, че стоката е залежала. Бели са аспержите, брани, преди да ги видят слънчевите лъчи. Виолетов оттенък се получава през първите няколко часа, когато са изложени на слънце. Зелените аспержи са били на слънце повече от един ден. И трите вида се използват за различни ястия, но най-скъпи са младите стръкове.
Аспержите съдържат незначително количество калории и са чудесен източник на витамини А, В, С, кобалт, фосфор, желязо и йод.
Все още няма коментари