Агрокалендар
Какво да правим в градината през ноември
0 коментара
Зеленчукопроизводство
- След прибиране на реколтата трябва да се съберат и унищожат растителните остатъци. Много неприятели и болести зимуват в растителните остатъци, затова събирането и унищожаването им е от изключителна важност.
- По време на съхранението зеленчуците се атакуват от редица болести, причиняващи гниене. В хранилищата трябва да се внасят само здрави растения, без наранявания и деформации, и да има непрекъснат контрол върху параметрите на температурата и въздуха.
- За засаждане на лук и чесън трябва да се изберат площи, които са включени в рамките на 2-3-годишно сеитбообращение, и да се използва здрав посадъчен материал.
- Все още не е късно за предзимно засяване на семената за производство на разсади и засаждане на ранните оранжерийни зеленчуци, които ще се реколтират през февруари и март. Подготвят се разсади за отопляемите култивационни съоръжения (домати, краставици), за неотопляемите (маруля, салата).
- Обеззаразяването на почвата в стоманено-стъклените оранжерии е наложително да се извърши там, където не е правено през последните три години.
Овощарство
- Започва зимната резитба на овощните дървета.
- Едновременно с нея трябва да се изкоренят болните, стари и засъхващи овощни дървета, да се изнесат извън градината и да се изгорят. Старата напукана кора по ствола и по-дебелите клони се остъргва с тъп нож, за да не се нарани ликото - така се унищожават зимуващите форми на вредителите. Отпадъците се събират внимателно и се изгарят.
- През топлите дни продължава засаждането на овощните дръвчета.
- Трябва да се изорат междуредията на овощните градини (на 20-25 см дълбочина) там, където не е направено до момента.
- Подходящо е да се извърши торене с фосфор и калий (веднъж на 3-4 години в дози 30-40 кг/дка) и оборски тор (3-4 т/дка), внесени преди оранта.
- Стъблата на младите дръвчета се обвиват с подръчни материали (хартия, велпапе, слама, найлон), за да се предпазят от зайци и други гризачи.
- Стволовете и по-дебелите клони се варосват с разтвор от гасена вар и син камък с цел да се предпазят от зимните студове и да се унищожат лишеите и мъховете по тях.
- Сега е моментът да напръскате овощните дървета през есента, ако още не сте направили това, костилковите овощни видове с бордолезов разтвор 2% срещу болестите къдравост по прасковата, ранно кафяво гниене, бактериален пригор и др. Крушите и ябълките се третират с бордолезов разтвор срещу огнен пригор.
Все още няма коментари