Есенната депресия представлява особено психо-емоционално състояние, което се характеризира с неустойчивост на настроението, по-често в негативна посока, затруднения на мисловния процес и дори двигателна затормозеност. Когато човек изпадне в есенна депресия, той не може да си намери място в живота, сдържа потребностите си и губи чувство за удовлетвореност. Изследванията показват, че най-често нейни жертви ставата жените.
Всъщност причините могат да бъдат най-различни. Съществува и физиологично обяснение на феномена. Намаляването на слънчевата активност води до засилено образуване на хормона меланин в човешкото тяло – той става фактор за развитието на депресивни състояния. Образуването му се засилва през нощта и в тъмните часове на деня, а под въздействие на слънчевите лъчи количеството му намалява.
Следователно малкото светли часове през есента обуславят депресията. Друг фактор, който води до развитие на есенно неразположение, е психологическият. Есента се свързва с края на годината. Започва масово преосмисляне на случилото се през годината и случващото се тук и сега. Невинаги констатациите са положителни.
Усещането за нереализираност на поставените задачи, съпроводено от чувството за неудовлетвореност и невъзвратимост, са предпоставка за негативна промяна в настройката към живота. Есенната депресия може да ви връхлети и поради социален фактор. Например много стрес на работното място, повишени изисквания на околните към вас, нарушение на трудовия процес и почивката, непълноценен сън и много други, но има и решения. Специалистите съветват да отделите внимание на начина си на хранене. Балансираното хранене прави есенната депресия съвсем невинна.
Пийте повече течности, редовно консумирайте богати на протеини храни (пилешко месо, риба, нискомаслени млечни продукти), зърнени храни и плодове. Приемайте витамини. Отделете време и за разходки на въздух. Дори и климатът да не ви се струва подходящ за разходка, не се крийте. Нищо не може да замени недостига на кислород. В случай че упорито отказвате да излезете навън, отворете широко прозореца и изпълнете няколко физически упражнения. Старайте се да бъдете на места, където има ярка светлина.
Тя активира в организма механизми, които отблъскват депресията. Не стойте зад завесили или щори, отворайте по-често прозорците. Намерете си ново хоби или интерес, който да ви държи зантригувани и общувайте. Комуникацията с хората е много важна в моменти, когато усещате емоционална и психическа натовареност. За депресивните състояния е характерна самовглъбеността.
Общуването с близки и важни за вас хора е отличен начин да се заредите с положителни емоции. Водете разговорите си на живо, а не по телефона. Лекарите съветват и да внимавате с антидепресантите. Многобройни изследвания са доказали, че те не влияят върху състояния като есенната депресия. По-добре заложете на натурални антидепресанти и средства, които нормализират съня. Можете да пиете вечер чай с мента или да се къпете с етерично масло от лавандула.
Как дамите да преборят есенната депресия
Вдигайте завесите и щорите в дома си, пийте чай от мента вместо хапчета, съветват психолози
0 коментара
Все още няма коментари